Ve čtvrtek 29. srpna to bude deset let, kdy zemřela ve svých devadesáti letech Vlasta Urbanová. Byla nejmladší z pěti dětí manželů Meisnerových, majitelů restaurace v Kročehlavech. Václav Meisner zemřel v prosinci 1928. Jeho žena Marie vedla restauraci ještě dalších cca deset let, kdy ji byla nucena z existenčních důvodů prodat. Od té doby restauraci U Meisnerů vlastní baráčníci.

Dne 28. srpna 1995 zemřel ve svých nedožitých dvaaosmdesáti letech manžel Vlasty, Antonín Urban. Jeho největším a celoživotním koníčkem byl fotbal. Pamětníci si jistě jméno Tondy Urbana spojí s takzvanou kladenskou Kablovkou, neboť dlouhou dobu působil jako sekretář kročehlavského fotbalu.

Jeho druhou láskou byl volejbal. Byl vynikajícím nahrávačem kročehlavského mužstva. Jeho specialitou byly takzvané rychlíky, překvapivé nahrávky těsně nad síť. Když se tento prvek objevil v našem volejbale, prohlašoval, že to u nás v Kročehlavech hrajeme už dávno. V neposlední řadě nelze nevzpomenout na jeho vztah k přírodě a k trampingu. V předválečných letech byl i po určitou dobu šerifem známé trampské osady Rujana, kde se v této době začala tvořit tradice volejbalových turnajů.

Před třinácti lety, tedy 1. září 2006, zemřel v šestašedesáti letech jejich syn MUDr. Miloslav Urban, známý gynekolog, působící na Kladensku a Rakovnicku. Po promoci nastoupil do Slaného, ale v letech 1967 až 1988 působil v nemocnici v Kladně. Nejdříve jako řadový gynekolog, potom deset let jako zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení a posledních pět let zastával funkci náměstka ředitele pro léčebně preventivní péči. Následně byl jmenován ředitelem OÚNZ v Rakovníku, kde působil další dva roky. Od roku 1990 pak vedl šest let gynekologicko-porodnické oddělení v Rakovníku jako primář. Svou rakovnickou pouť ukončil v roce 1996, kdy nastoupil jako revizní lékař ve zdravotní pojišťovně v Kladně a zároveň ve střediscích v Buštěhradě a Libušíně provozoval svoji odbornou gynekologickou praxi a to až do svého vážného onemocnění.

Kromě toho, že byl vyhledávaným odborně fundovaným lékařem s laskavým a empatickým přístupem ke svým pacientkám, byl zároveň autorem povídek a čtyř knížek - Brevíř úspěšného lékaře, Návrat ztraceného otce, Ideální Čech a Stopařky už neberem. Všechny byly vtipné a humorné. I poslední, která byla krimi, neztratila jeho jemný humor. V říjnu 1980 v jednom z mimo jiné řekl, že humor je nutno pěstovat v každém z nás a vymýtit názor, že musí být vždycky urážlivý a bodavý. Největší humoristé psali knihy chápavé a k lidem laskavé.

Jeho bohužel poslední dokončené psaní bylo zúročeno v České televizi. Napsal scénář pro kriminální televizní film z nemocničního prostředí Nikdo neměl diabetes, kde vedle již v té době známých herců, jako například František Němec, Marek Vašut, Taťána Medvecká, dostali příležitost mimo jiné tehdejší třicátníci Roman Zach a Martin Stránský. Film měl premiéru v lednu 2002 a stále je v ČT reprízován.

Autor: Milena Šedivá