Přestože mají někteří jedinci pocit, že utrácení peněz za výzdobu a tisíce světélek jsou zbytečností, veřejnost vyzdobená města hodnotí kladně s tím, že v pošmourných dnech jim pohled na záplavu světel zvedne přinejmenším náladu.

Jak zjišťoval Kladenský deník, na řadě míst už světelnou výzdobu v těchto dnech instalují. Hotovo by mělo být do počátku adventu všude. První neděli adventní přitom letos oslavíme 2. prosince, kdy mnozí z nás zapálí první svíci na adventním věnci.

Důležitou dominantou ve městech se v tomto čase stávají vánoční stromy, na které je soustředěna pozornost zejména těch nejmenších. Většina měst a vesnic je získává každoročně od dobrovolných dárců, kterým například překážejí v zahradě, pokud nemají na návsi či náměstí strom rostlý.

Jak potvrdila mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková, v největším středočeském městě se rozsvítí tradičně Strom splněných přání na náměstí Starosty Pavla. Letos bude přivezen z Braškova, a to krátce před zahájením adventu, už 22. listopadu. „V letošním roce jsme do výzdoby města neinvestovali žádné finanční prostředky, pro výzdobu se využije stávající osvětlení v majetku města. Osvětlení bude instalováno v průběhu listopadu,“ dodala Lenka Růžková.

Vánoční výzdobu mají letos zčásti novou ve Slaném. Podle ředitele Technických služeb Slaný, Jiřího Kučery, bylo nutné zakoupit novou výzdobu jak na vánoční strom, tak do přilehlých ulic. „Vše jsme museli dokupovat za zhruba 260 tisíc korun, protože na náměstí a v přilehlých ulicích máme nové lampy veřejného osvětlení. Lampy mají jiné průměry stožárů i jinou výšku, než předchozí. Vánoční strom dostane celé nové osvětlení a nově se rozzáří ulice Kynského, Fričova a Vinařického,“ upřesnil Jiří Kučera. Jeho slova doplnila mluvčí slánské radnice Markéta Růtová. „Stříbrný smrk dostaneme letos od dárce ze soukromé zahrady, jedná se o strom asi 50 let starý. Na náměstí bude instalován týden před Slavnostmi světla, které se konají v sobotu 1. prosince,“ doplnila mluvčí.

Oproti tomu například Buštěhradští žádné stromy kácet a vozit nemusejí. Mají své rostlé. „Vánoční stromky máme vlastní, živé, jeden je zasazený na náměstí U Macíků a druhý na zámeckém nádvoří. Používáme letitou vánoční výzdobu, takže nevím, kolik původně stála. Vloni jsme ji doplňovali za zhruba 15 tisíc korun. Letos žádnou novou pořizovat neplánujeme,“ potvrzuje Daniela Javorčeková, starostka Buštěhradu.

Ve Velvarech potřebují strom dovezený. Starosta města Radim Wolák Kladenskému deníku řekl, že se zatím ještě nedomluvili, odkud a jaký strom přivezou. Jistě to bude však co nevidět.

Stejně jako v předchozích letech budou mít strom dovezený také v Libušíně. „Každoročně máme u nás na náměstí strom z oblasti kolem Libušína po dohodě s polesným panem Ježkem. Věřím, že tomu tak bude i tentokrát. Dekorace na vánoční strom nás stála přibližně 60 tisíc korun. V letošním roce jsme museli obnovit řetězy, což nás vyšlo na 10,5 tisíce korun. Dekoraci, kterou používáme mimo strom, jsme pořídili za zhruba 100 tisíc korun,“ popsal Vladimír Eichler, starosta Libušína.

Stejně jako ve velkých městech nepodceňují výzdobu ani na vesničkách, které jsou rok od roku zářivější a mnohde si navíc vyrábějí betlémy do kapliček svépomocí. Takový, ručně šitý, mají například v návesní kapličce v Jedomělicích. Vyřezávané, více než metrové, figury pořídili do betlému v Královicích.

„Když projíždíte o adventu vesnicemi na Kladensku, je radost pohledět. My jsme u nás výzdobu rozšířili za poslední dva, tři roky tím, že jsme ozdobili stromy podél hlavní silnice. Před Vánocemi pořádáme dále několik setkání na návsi a jistě moc pěkný bude koncert 22.12., na kterém vystoupí lánský sbor Chorus Laneum,“ popsal přípravy na Vánoce Zdeněk Kofent, starosta Družce.

Kdy jsou letos adventní neděle?
železná neděle 2.12.2018 - první neděle v prosinci
bronzová neděle 9.12.2018 - druhá neděle v prosinci
stříbrná neděle 16.12.2018 - třetí neděle v prosinci
zlatá neděle 23.12.2018 - čtvrtá neděle v prosinci