Odpovědět na položené otázky není jednoduché, ba naopak pro mnoho rodičů (například s vysokým platem) bude rozhodování jestli dát přednost dítěti nebo práci skutečně složité.

A kam potom s dětmi, když je rodič na rodičovské dovolené a potřebuje chvíli volného času? Možností je několik – ve všech případech mají rodiče možnost si alespoň na chvíli oddechnout, odpočinout a věnovat se jiným problémům.

Kladenské Středisko volného času Labyrint pořádá pravidelná úterní, středeční a čtvrteční dopoledne bez maminek, kam docházejí děti starší než tři roky. ,,Většina dětí chodí pravidelně, především však ty, které se nedostaly do mateřské školy. Do budoucna připravujeme i pondělky s kurzy anglického jazyka právě pro tyto nejmenší,“ řekla jedna z organizátorek Šárka Sandevová.

Odlišná situace je ve Slaném, kde o tyto služby není takový zájem. ,,Hlídání dětí je pouze naše doplňková činnost,“ uvedla Mirka Kaisrlíková ze slánského Střediska volného času Ostrov. Maminky na mateřské zde mají dle domluvy možnost nechat hlídat své dítě, když potřebují na nezbytný nákup nebo třeba čas na běhání po úřadech.

Pokud se rodič rozhodne pro dřívější nástup do zaměstnání, přijdou na řadu jesle a mateřské školky. Ve Slaném je situace horší, protože zde není žádné zařízení pro nejmenší. V Kladně jedny fungují. ,,Kapacita činí pětadvacet dětí. Momentálně v nich máme čtrnáct a od března zde bude devatenáct dětí,“ uvedla mluvčí magistrátu Petra Kučerová.

Další možností jak zabezpečit péči o dítě je například chůva. ,,Hlídám holčičku, která navštěvuje první třídu. Její rodiče jsou hodně pracovně zaneprázdněni, a tak ji doprovázím ze školy nebo vodím na různé kurzy, kam dochází. Co se financí týče, tak záleží na naší vzájemné domluvě,“ uvedla paní Hana z Kladna.

Při pobírání příspěvků může rodič vydělávat jakékoliv sumy a právo na dávky neztratí. Podmínkou ovšem je, že musí zajistit po dobu své práce péči o dítě jinou zletilou osobou. Kromě různých agentur, jeslí a mateřských škol, kde jsou podmínky ještě dále upraveny, tak určitě budou mít nadále plné ruce práce i babičky.