Přestože podporu z Unie měli Slaňáci přislíbenu, na rozhodujícím dokumentu dodnes chybí hejtmanův podpis. Slaný kvůli tomu slíbených 54 milionů nemá.

Hejtman David Rath navíc přišel s tvrzením, že Slaňáci koupili přístroje předražené nejméně o dvacet procent. Vyplývá to prý z tabulky, kterou městu poslal v informačním dopisu. V ní jsou podle místostarosty Slaného Pavla Bartoníčka uvedeny vysoutěžené ceny, které krajský úřad porovnal s cenami přístrojů od jiné společnosti.

„Kdyby to byla pravda, tak se ta firma mohla zúčastnit výběrového řízení. My ale ani nevíme o jakou společnost se jedná a její název je na listině začerněný,“ podotkl Bartoníček.

Světlo do problému by mohla vnést osobní schůzka s hejtmanem. Tu se ale bohužel nedaří uskutečnit. Místostarosta Bartoníček žádal o setkání s hejtmanem minulý týden hned dvakrát.

„Jeho sekretářka e-mailem odpověděla, že hejtman má nabitý program a že mi termín možné schůzky říci nedokáže. Požadavek jsme zaslali i poštou, tak vyčkáváme, co bude dál,“ upřesnil místostarosta. I přes tyto snahy je hejtman Rath přesvědčen, že Slaný se staví k problému liknavě.

„Zatím mám k dispozici posudek, který říká, že přístroje pro slánskou nemocnici byly předražené. Nedostal jsem žádné vysvětlení. Nepřišla mi žádná analýza ani rozporování našeho znaleckého posudku. Zatím je stav setrvalý a Slaný nemůže počítat s tím, že by jim byl nákup proplacen z fondů Evropské unie právě kvůli předražení této zakázky,“ vyjádřil se k záležitosti středočeský hejtman David Rath.

Podle něj je domluva stále ještě možná, pokud slánská radnice dokáže jednat o slevách a snížit cenu přístrojů o zmíněných dvacet procent.
„Řešení existuje, ale obávám se, když ve Slaném udělali tuto chybu a nezareagují rychle, uplynou dané termíny. Může tím být ohroženo čerpání dotace a Slaný nedostane nakonec vůbec nic,“ doplnil středočeský hejtman David Rath.

Nemocnice Slaný, rozhodnutím vedení města, pořídila za 58 milionů korun například novou počítačovou tomografii, několik rentgenů, endoskopickou věž, operační nebo porodní stoly, řekl ČTK ředitel zařízení Jiří Šimák.

„Největší položkou bylo cétéčko, které bylo osm let staré a nesplňovalo nároky, ježjsou na něj kladeny dnes. To samé byl případ rentgenových přístrojů. Některé za sebou měly přes 20 let práce a musely být obměněny,“ vysvětlil ředitel.