Nemocnice stále ještě nějaké denní zásoby mají, ale v případě, že by nastala kritická situace, mohl by být zejména nezbytných respirátorů nedostatek. To se týká kladenské i slánské nemocnice „V tuto chvíli je potřeba, aby nám byl s vybavením stát nápomocen,“ sdělila středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) k zajištění ochranných pomůcek.

V Oblastní nemocnici Kladno jsou zdravotníci v pohotovosti a připraveno je podle hejtmanky více než třicet lůžek a počítá se s dalším rozšířením postelí s možností plicní ventilace a s využitím oxygenoterapie pro pacienty s obávanou nákazou. „Paní hejtmanka v úterý i nadále jednala o tom, jak jsou nemocnice připraveny na přijetí pacientů,“ sdělila mluvčí Středočeského krajského úřadu Helena Frintová.

Kvůli koronaviru se po rouškách a respirátorech v lékárnách jen zaprášilo.
Roušky s nožičkami už budou brzy na světě

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Nejen kladenská nemocnice se připravuje na případný nápor infekce. Stejné je to i ve Slaném. Tamní nemocnice dostala za úkol ministerským příkazem – stejně jako ostatní nemocnice s akutními lůžky – zřídit oddělení pro pacienty s onemocněním Covid-19. Za účelem toho došlo k reorganizaci práce, náboru personálu do Covid týmu a vybudování izolovaného oddělení podle epidemiologických norem. Maximální kapacita speciálního oddělení je 9 ventilovaných lůžek a 18 lůžek určených k oxygenoterapii. „Chod nemocnice byl omezen. Byly zrušeny plánované výkony a ambulance pro chronické pacienty jsou vedeny telefonicky. Nemocnice vytvořila bariéru k zamezení průniku koronavirové infekce. Všichni příchozí musí projít selekcí v kontejneru před budovou B, kde je jim změřena teplota a při pohovoru posouzena jejich rizikovost,“ připomněl Štěpán Votoček, ředitel nemocnice Slaný.

Projekt Starlink společnosti SpaceX vypustí do roku 2027 dvanáct tisíc družic pro internet. Ty mají coby žluté body v síti na obrázku své přesně určené místo.
VIDEO: Návštěva z vesmíru se nekoná, oblohu brázdí satelity

V případě podezření na koronavirovou infekci je příchozí izolován v sousedním karanténním kontejneru a lékař rozhodne o dalším postupu. Tím může být odeslání do domácího ošetřování, odeslání na odběrové místo, odběr přímo v nemocnici či okamžitá hospitalizace.

Aktuální stav ochranných pomůcek v Nemocnici Slaný vystačí na rozjezd Covid oddělení, většinu respirátorů, roušek a dalších ochranných pomůcek si nemocnice pořídila sama. „Velký dík za pomoc a podporu patří našemu zřizovateli, městu Slaný, našim sponzorům a především desítkám dárců, kteří nás obdarovávají nápaditými a precizně ušitými rouškami,“ doplnil ředitel Votoček.

Kladenští hasiči v rouškách ušitých kočičí kavárnou.
Kočičí kavárna šije roušky také pro hasiče nebo armádu

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník