Na problémy s odpadem v Kladně upozornil také nedávno jeden z rezidentů lokality u kladenské restaurace McDonald´s. A právě odpadky se zmiňované restaurace jsou pro zde bydlící občany trnem v oku. „Nepořádek je po zlaté mládeži, která konzumuje v autech na parkovišti a odpadky pak jednoduše zanechá na zemi a odjede. Nenašel by se úklid ze strany města, nebo McDonald´s dříve než to vítr rozfouká?“ ptá se jeden z místních obyvatel. „Dále mi velmi trápí, že kolem provozovny nevede alespoň vyšrafovaný zebra chodník. Auta parkují přímo před prodejnou, kde jsou jídelní stolky pro zákazníky, a my chodci se prodíráme kolem aut, kdy nedávno do mne jedno nacouvalo. Mladý řidič mi vynadal, že tam nemám co chodit, že je to vozovka. Stál zaparkovaný čelem k prodejně a asi měl i pravdu, když tam není chodník,“ dodal.

Celou věcí se zabýval kladenský magistrát. Podle jeho mluvčí Lenky Růžkové je parkoviště soukromý majetek. „Veškeré úpravy, opravy, úklid, včetně dopravního značení, jsou v rukou majitele pozemku. Samozřejmě ale majitele, upozorníme, aby nepořádek uklidil dříve, než bude znečišťovat i široké okolí, na což dohlédnou kolegové z odboru životního prostředí,“ vysvětluje Lenka Růžková.

Paradoxní na celé situaci je fakt, že zatímco někteří na odpadky před restaurací nadávají, druzí říkají opak a její zaměstnanců se zastávají. „Chodím kolem zmíněného fastfoodu relativně často, občas si i něco koupím k jídlu. Musím říct, že jsem se nikdy nějakého většího množství povalujícího se odpadu nevšiml. Naopak, když se něco objeví, zaměstnanci ihned přiběhnou a bordel uklidí,“ říká Kladeňák Jaroslav. Podle ředitelky PR a komunikace Zuzany Svobodové si je společnost McDonald´s problémů podobných problémů vědoma.

„Nepořádku po některých našich zákaznících jsme si vědomi a nikterak nás netěší. Naši zaměstnanci pravidelně každé ráno, po začátku ranní směny, obchází parkoviště Kauflandu a odpadky likvidují. Tuto „obchůzku“ ještě jednou opakují během dne. Co se parkování u naší restaurace týče a vlastně celého parkoviště, tato plocha spadá pod Kaufland. Některá auta opravdu parkují přímo u zahrádky, na místech, která pro parkování nejsou určena. Bohužel není v silách našich zaměstnanců na restauraci dozorovat správnost parkování. Navíc jediný, kdo má plné právo neukázněné řidiče z tohoto místa vykázat, je policie,“uvedla pro Kladenský deník Zuzana Svobodová.

Situaci kolem zmiňovaného chybějícího chodníku pak řešil Dopravní inspektorátu Policie České republiky. Ten konstatoval, že se ovšem jedná o řádně označené parkoviště. „Majitel a správce komunikace bude vyzván k obnově vodorovného dopravního značení V7a "Přechod pro chodce" dle klimatických podmínek,“ konstatoval inspektorát. V roce 2017 a zatím ani letos nebyla na zmíněném parkovišti řešena dopravní nehoda, při které došlo ke střetu jedoucího vozidla s chodcem, avšak i přesto bude podán návrh na změnu dopravního značení před vstupem. Tento prostor by podle inspektorátu totiž z hlediska bezpečnosti chodců šlo vyřešit lépe.

Parkoviště v Italské ulici ovšem není jediné, kde Kladno v souvislosti s odpadky tlačila bota. Ještě horší byla situace u kontejnerových stání v Holandské ulici. Tam se odpad povaloval skoro všude kolem, jen ne v popelnicích. A podobné problémy jsou na řadě dalších míst. „Na problémovém místě jsme instalovali přístřešek na kontejnery, aby především neukáznění nájemníci bytů soukromého bytového domu nemohli vyhazovat odpadky ke kontejnerům přímo z oken. Nepořádek se bohužel tvoří u některých kontejnerových stání v rámci celého města. Lidé si zvykli odkládat ke kontejnerům veškerý svůj nepotřebný i velkoobjemový odpad či elektroodpad, který k těmto kontejnerům nepatří,“ líčí Lenka Růžková, podle které město za úklid těchto černých skládek za platí více než šest milionů korun ročně. „Při tom od jara do podzimu přistavujeme zdarma do ulic po celém městě desítky velkoobjemových van měsíčně, k tomu každý občan Kladna může kdykoliv odložit do sběrného dvora tři sta kilogramů svého velkoobjemového odpadu zdarma,“ dodává mluvčí magistrátu.