Malochovy slepic se mezi lidmi na Kladensku stále těší velké oblibě. Kdo má možnost na dvorku či na zahrádce chovat drůbež, neváhá ještě i v dnešní době pořídit si vlastní nosnice na vajíčka. To potvrzuje také zájem lidí o vynesené slepičky. Při nákupu mají záruku, že se jedná o opeřence vakcinovaného a je téměř stoprocentní jistota, že i několik dalších let bude dělat chovateli dobrou službu.

„Z velkochovu vyřazujeme slepice dvakrát ročně, ovšem pro malochovatele jsou vhodné. Na rozdíl od překupníků, kteří prodávají jedinou nosnici i za 190 – 240 korun a nezřídka ji vydávají za kuřici, máte u nás záruku, že je zvíře zdravé a v dobré kondici,“ potvrzuje Emília Vavroušková, zootechnička podniku Ovus.

Roční nosnice z podniku stačí na to, aby při dobré péči v domácím prostředí odvedla chovateli, co se od ní požaduje, a denně snesla jedno vejce. „V případě kuřic, které prodáváme vakcinované za 240 korun, nikdy předem nevíte, zda bude skutečně snášet nebo ne, “dodala.

Největší světové tvrdovaječnické slavnosti na světě.
Natvrdlí donesli vejce z Velvar na Karlův most. Lidé si připíjeli vaječňákem

Podle zootechničky platí, že co do slepice vložíte, taková vajíčka budete mít. „Vejce je superpotravina a patří k nejvýživnějším a nejzdravějším na světě. Jsou bohatá na vitaminy, minerály, obsahují zdravé tuky a představují vynikající zdroj bílkovin. I lidem s nižšími příjmy zajistí potřebné bílkoviny, jaké jsou jinak třeba v mase, které je pochopitelně nákladnější a pro některé skupiny obyvatel stěží dostupné,“ dodala Vavroušková.

„Důrazně upozorňuji, že slepice není popelnice! Ačkoli si někteří lidé myslí, že jim opeřenec poslouží jen pro likvidaci zbytků z kuchyně, není to správná cesta. Slepice je pták, není to vepř a mnohé zbytky z kuchyně po ni nejsou vhodné. Pracuji v oboru 35 let a mnohokrát se mi to potvrdilo,“ říká zootechnička. „Řada lidí odsuzuje chov slepic v klecích, ale já za svůj život poznala i nosnice chované na dvorku, které žily po kolena v hnoji a prakticky k ničemu jinému neměly přístup. Slepice byly podvyživené, nemocné a tak dále. Ale to často odběratel bohužel neví, vejce si s nadšením od drobného chovatele odebere jako domácí a je spokojený. Přesto netuší, jak zvíře žilo,“ konstatuje zootechnička.

Naštěstí však převažují chovatelé, kteří chtějí nosnicím dávat to nejlepší a nezřídka je chovají jen pro vlastní potřebu či potěšení. „V dnešní době koupíte vejce okolo tří až pěti korun. V akci i levněji. Je otázkou, jestli se pak chov slepic doma vyplatí, když za 25 kilo kvalitního komplexního krmiva dáte i 450 korun, přičemž doporučená denní dávka pro dospělou slepici je okolo 120 gramů krmiva. Na druhé straně lidé, se kterými hovořím a pravidelně se vracejí, se chovu věnují spíše správně," vysvětlila zootechnička.

Nově zrenovovaný vlak Cyklohráček na Hlavním nádraží v Praze.
Na Slánsko opět vyrazí oblíbený Cyklohráček. Sezona turistických vlaků startuje

„Slepice z Ovusu, kterých máme v podniku celkem okolo 260 tisíc, vyprodáváme tentokrát až do 13. dubna. Mezi zákazníky jich odejde v jarní vlně okolo pěti tisíc kusů. A podobné je to i na podzim. V době covidové, kdy lidé nikam nesměli a byli doma, jsme jich prodali i třikrát tolik,“ dodává zootechnička.

To, že může být slepice nejen užitkovým zvířetem, ale i domácím mazlíčkem, potvrzuje například Miroslava Ratajová Vytvarová ze Třebichovic. „S manželem chováme na zahradě pět slepic a jednoho kohouta. Protože máme dvouletého syna, je to i pro něj velká zábava i poučení, sledovat, jak na dvorku zvířata žijí. Kdybych to měla jen vyčíslovat, chov už se ani nevyplatí a je pohodlnější koupit vejce v supermarketu, navíc nemáte nepořádek, ale pro mě jsou slípky členové rodiny. Máme je pojmenované a necháme je u nás dožít. Když jdu za někým na návštěvu nebo chci potěšit kamarádku, přinesu naše vajíčka. Obdarovaní z toho mají radost. Za mě je to výborný dárek,“ potvrzuje žena.

Rady zootechničky Emílie Vavrouškové:

Slepičí jídelníček
Základem jídelníčku nosnice by měla být krmná suchá směs nebo šrot (směs drcených obilovin/luštěnin/zrnin/dalších přísad ve správném poměru).
Většina krmných směsí je navržena jako kompletní slepičí krmivo. Krmivo by mělo pokrýt požadavky slepic na přísun všech živin včetně potřebných minerálů a vitamínů. Pokud máte jen jedno krmítko, dejte pozor, aby některá dominantní slepice nebránila ostatním slepičkám v přístupu k jídlu. Jestli vznikají při jídle šarvátky, dejte slepičkám více krmítek, aby se mohla každá v klidu najíst. Nikdy nezapomínejte na přístup slepic k čisté vodě.

Co slepicím nepatří
I když jí něco chutná, neznamená to, že je to pro ni vhodné. Nedávejte slepicím průmyslově zpracované jídlo pro lidi - solené, kořeněné, smažené, sladkosti jako sušenky atd. pečivo není vhodné ve větším množství. Pokud už ho dáváte, tak trochu, usušené a poté namočené.
Slepice nesmí dostávat nic plesnivého, alkohol, kávu, čokoládu, nevařené nebo zelené brambory, avokádo, rebarboru, slupky citrusů, cibuli, pórek, lilek, nezralé rajče. Na plíseň dávejte pozor i při skladování krmiva, kupujte přiměřené množství slepičího krmení a skladujte ho v suchu a chladu.