Jeho cílem je snaha o snížení energetické náročnosti bytových domů a vypracování doporučení pro zlepšení kvality bydlení a energetických služeb. Získané poznatky byly zpracovány do příručky, která je nyní distribuována do 30 tisíc kladenských domácností. Jsou v ní cenné rady jak za teplo ušetřit.

V České republice byly k průzkumu (uskutečnil se rovněž v Bulharsku, Velké Británii, Litvě a na Slovensku) uvedené problematiky jako modelové obytné objekty vybrány věžové domy v Kladně–Rozdělově. „V rámci průzkumu se podařilo získat odpovědi od sedmašedesáti nájemníků, což značí dobrou vypovídací schopnost. V porovnání s ostatními zeměmi, v nichž se obdobná akce konala, jsou nájemníci v České republice spokojenější s kvalitou poskytovaných služeb,“ řekl ředitel Správy bytového fondu Kladno Vojtěch Munzar.

První z řady dotazníkových šetření ve čtvrtém až šestém věžovém domě bylo zaměřeno na zjištění problémů spojených se spotřebou energie. „Z výsledku vyplynulo, že více než šedesát procent nájemníků je spokojeno se správou domů a pouze šestnáct procent jich je nespokojených, což je nejlepší výsledek ze všech sledovaných zemí. Ještě lepší byla situace při posuzování služeb souvisejících s vytápěním. S kvalitou dodávky tepla zajišťovanou společností TEPO bylo spokojených téměř devadesát procent nájemníků,“ zdůraznil Munzar. Například ve Velké Británii přitom bylo spokojeno se správou pouze 44 procent nájemníků.

Jako největší problém většina nájemníků určila horší stav oken a nedostatečnou tepelnou izolaci fasády. „To je velmi obtížně řešitelná situace, vzhledem k tomu, že rozdělovské věžáky jsou památkově chráněny. Naopak další problém, kterým byl špatný stav elektrických rozvodů v bytech, je nyní už vyřešen,“ objasnil Munzar. „z důvodů památkové ochrany je u věžáků prakticky vyloučeno zateplení fasády a výměna stávajících dřevěných oken za plastová. Jejich nahrazení dřevěnými eurookny je finančně a z důvodů kapacity výroby i časově velmi náročné,“ doplnil kladenský primátor Dan Jiránek.
Velmi důležitou součástí projektu bylo podrobné měření v pěti modelových bytech. „Unikátní jsou tím, že byla shodně prováděna po dobu jedné topné sezóny v pěti zemích. Výsledky bylo proto možné velmi dobře porovnat. Zjišťováno bylo chování nájemníků s ohledem na teplotu v bytě, větrání a další aspekty, které ovlivňují spotřebu energie a také zdravé vnitřní prostředí v domácnostech,“ dodal Munzar. Výsledky měření prokázaly, že úroveň vytápění ve sledovaných bytech se liší až o 20 procent. Z toho vyplývá, že i přes špatný technický stav budov je možné dosáhnout úspory nákladů pouze změnou chování nájemníků. Potenciál je možné nalézt ve snížení pokojové teploty a také způsobu větrání. Doporučená teplota v obytných místnostech je 22° C, přesto někteří nájemníci vytápěli na více než 26° C.