Družec, Buštěhrad, Klobuky, Knovíz, Koleč, Svárov a Zvoleněves jsou obce z regionu, jejichž starostové se rozhodli, že se připojí k celostátnímu protestu proti daňové diskriminaci.

Pod cedulemi označujícími začátek obce se na zmiňovaných místech od úterní osmé hodiny ranní objevily tabule s nápisem Daňově diskriminovaná obec. Celou akci organizuje celostátní Sdružení místních samospráv. Jejím cílem je donutit stát lépe přerozdělovat peníze ze sdílených daní.

Představitelům Buštěhradu nejvíce vadí změny při přerozdělování daní, které nastaly již v roce 2001. ,,Tím jsme přišli zhruba o třináct milionů korun. To je u rozpočtu jako má naše obec poměrně znatelná ztráta,“ uvedl buštěhradský místostarosta Antonín Kadlec.

V Knovízi se zase zlobí, že na jednoho obyvatele Prahy z rozpočtového určení daní připadá třicet tisíc korun, kdežto v této malé obci nedaleko Slaného je to jen 6890 korun. ,,To je diskriminace. Ve velkých městech žije jen dvacet procent obyvatel republiky, ale dostávají zhruba padesát procent z finančních prostředků na rozvoj obcí,“ vadí Jindřichu Hniličkovi, starostovi Knovíze. Peníze by zde prý potřebovali na opravy chodníků, silnic a budovy mateřské školy.

Systém přerozdělování peněz považují za nespravedlivý také v Kolči. ,,U nás je minimálně šedesát lidí, kteří nejsou přihlášení k trvalému pobytu. Za ně nedostaneme ani korunu,“ konstatoval starosta Radek Moulis.

Cedule ze značek označujících začátek obce budou k vidění následujících minimálně čtrnáct dní. V Kolči ale možná zůstanou napořád. ,,Necháme je tady, dokud je nikdo neodnese, nebo nezničí například déšť,“ prohlásil Radek Moulis.

Obec o velikosti mezi tisícem a pěti tisíci obyvatel, která má školní zařízení, matriku a případně i stavební úřad. Tak podle kladenského primátora Dana Jiránka vypadá místo, kde na rozpočtové určení daní doplácejí nejvíc.

,,Jednak mají nejnižší daňové příjmy na obyvatele a navíc pro stát vykonávají státní správu, na niž mají vyčleněno nejméně peněz,“ uvedl kladenský primátor. Při přerozdělování peněz z rozpočtového určení daní záleží na počtu obyvatel, ale i na velikosti správního katastru.

,,Já osobně byl členem komise, která připravovala změnu rozpočtového určení daní a z analýz jednoznačně vyplývalo, že nejvíce postižené obce mají školní zařízení. Okolní obce jim platí neinvestiční náklady, ale když škola potřebuje rekonstrukci, tak na to nemají,“ vysvětlil Dan Jiránek.

Skupina odborníků již navýšení příspěvků na výkon státní správy projednávala. V příštím roce by měly být uvolněny dvě miliardy a v roce 2011 dokonce čtyři miliardy korun. ,,To by postiženým obcím nejvíce pomohlo. Chtěli jsme úpravu rozpočtového určení daní, aby se podíl zvýšil podle počtu žáků základních a mateřských škol,“ dodal primátor, podle něhož by bylo dobré, aby se v další fázi systém přiblížil slovenskému modelu. V něm obce dostávají vyšší příspěvky také podle toho, kolik v nich žije seniorů.

Není vyloučeno, že obcím, které se k protestu připojily hrozí až půlmilionová pokuta, jelikož pozměnování dopravních značek je protizákonné.