„Klientky si mi soustavně stěžují na nepořádek v průchodech. Když ve večerních hodinách odcházejí, musí být velice obezřetné, aby si v jednom z průchodů nezpůsobily úraz. Před dvěma lety tu kdosi vyndal z vozovky několik kostek a nyní už chybí téměř půl silnice. Na tento stav už jsem upozorňovala i městskou policii. Slíbili mi, že se na to přijdou podívat,“ řekla majitelka místního fit studia Jana Dlouhá.

„Také je zde soustavný nepořádek a páchne tu moč. Teď je to sice trošku lepší, ale především v letních měsících se zde schází omladina. To, že tu kouří, by ani tolik nevadilo, ale tím, že se tu neustále drží nepořádek, sem odhazují další odpadky. Dvakrát už jsem to byla sama uklidit, ale nemá to význam. Bylo by potřeba, aby nad průchody byl větší dohled,“ dodala Dlouhá.

Její slova potvrzují někteří nájemci domů. „Ani skrz průchody nechodím, protože je tam hrozný zápach a člověk by si mohl zlomit nohu. Raději vždycky celý blok obejdu,“ řekla obyvatelka domu v Purkyňově ulici Marcela Hagenhoferová.

Průchody jsou majetkem Sdružení vlastníků bytových jednotek ve Váňově ulici, čísel popisných 906 až 909. I oni sami s nimi mají problémy a již v dřívější době navrhovali jako řešení jejich zastavění, to jim však bylo zakázáno.

„Dokud někdo nerozhodne o tom, že tyto průchody se mohou zastavět, nic s nimi dělat nebudeme. Dlouhodobě se zde potýkáme s problémy zejména proto, že sem zajíždějí osobní i nákladní auta. Kvůli tomu se nám propadají sklepy. Jako nejúčinnější řešení bychom viděli oba průchody zastavět, ale to nám bylo z důvodů protipožárního opatření zakázáno. Přitom je to nesmysl. Hovořili jsme o tom s hasiči a ti řekli, že by tudy s velkým vozem ani neprojeli,“ uvedl jednatel Sdružení VBJ ve Váňově ulici Jiří Šmíd.

„Kvůli problémům s parkujícími vozy jsme si vyjednali oboustranný zákaz vjezdu, ale ten stejně mnoho řidičů nerespektuje a i když sem přivoláme městskou policii, strážníci toho moc nevyřeší. Příští rok bychom proto rádi požádali město o možnost renovace celého spodku bloku domu a také si s nimi pohovořili o tom, zda už nenastala vhodná doba na to, průchody zazdít,“ dodal Šmíd.