Nedbalí řidiči si však jen zřídka kdy uvědomují, že tím brání v jízdě například svozovým autům Městského podniku Služeb Kladno (MPS), nebo dokonce hasičům a záchranářům.

Pro popeláře jsou nejhorší sídliště
Podle slov velitele městské policie Pavla Štěpánka je situace ve Slaném ještě únosná a obdobné případy řeší strážníci málokde. „Občas se stane, že lidé zapomenou na odvoz odpadu, a tak musíme na žádost Technických služeb zjistit majitele vozu a situaci vyřešit. Tato komplikace se však vyskytuje převážně v sídlištích,“ sdělil.

V Kladně je situace podobná, ale strážníci městské policie se s ní setkávají častěji. „Při svozu odpadů mívají pracovníci MPS problémy zejména v ulici Václava Rabase v centru. Naposledy jsme výzvu od pracovníků tohoto podniku přijali v pátek. Vzhledem k tomu, černý mercedes bránil vozu v průjezdu ulicí a nepodařilo se sehnat jeho majitele, musel být odtažen,“ uvedla mluvčí městské policie Jiřina Forejtová.

Kladno jena tom s auty hůř
Podobná situace prý je také ve vnitrobloku domů v Holandské a Americké ulici v Kročehlavech a ve Francouzské ulici ve stejné lokalitě. „V částech města s rodinnými domky jsou tyto případy minimální,“ upřesnila Forejtová.

„Řidiči nás tím dostávají do velice nepříjemné situace a stále se to opakuje. Například v ulicích Václava Rabase nebo Mostecké a Děčínské na Sítné. Přitom si jen málokterý z šóférů osobního vozu si dokáže představit, jak náročné je vyhýbání s velkými svozovými auty,“ poznamenal technický ředitel MPS Petr Schönfeld.

Někdy je to o centimetry
MPS už podle jeho vyjádření dokonce dala seznam inkriminovaných míst magistrátu, ale ani to příliš nepomohlo. „Někdy jde skutečně o centimetry, když se vozidlo má vytočit. Pak dochází k nepříjemným situacím, kdy musíme řešit stížnosti od obyvatel, že jsme jim odřeli auta. Přitom však vozidel ve městě neustále přibývá a nám narůstají i tyto problémy. Řidiči se pak mnohdy musejí na některá stanoviště vracet i opakovaně,“ upozornil ředitel.

Sanitkám blokují výjezd z nemocnice
S problémy průjezdnosti se potýkají i záchranáři. Podle slov mluvčí středočeské záchranné služby Terezy Janečkové však nikdy nebyly tak závažné, že by se k pacientovi sanitka nedostala. V poslední obdobné situaci se však kladenští záchranáři ocitli předevčírem. „Když jsme pomáhali sraženému chlapci ze skútru v ulici Ke Stadionu, snažil se sanitku po chodníku objet řidič osobního vozu a přitom poškrábal její lak,“ popsala mluvčí.
Již delší dobu také záchranáři bojují s řidiči, kteří parkují přímo před výjezdem sanitek z areálu Oblastní nemocnice v Kladně.
„Pravděpodobně tam parkují pacienti protějšího plicního oddělení. Již několikrát jsme na to upozorňovali policii a magistrát, kteří sem dokonce umístili zákazovou značku, ale situace se i přesto opakuje,“ dodala mluvčí záchranářů.

Hasiči občas přenášejí auta ručně
Větší problém než záchranáři mívají při výjezdech hasiči. Manipulace s jejich kolosálními vozy není nijak jednoduchá, a proto pro ně špatně zaparkované vozy představují velký problém. Přesto se však nemůže stát, že by se k požáru či jiné události nedostali, i kdyby to mělo být s vodou v kýblech a pěšky.
„Dlouhodobě se potýkáme s problémem parkování na požárních plochách, přesto s tím však sami nic dělat nemůžeme. Tyto řidiče mohou potrestat magistrát nebo policie. Neexistuje však žádná situace, kdy bychom zasáhnout nemohli. Vždy musíme udělat vše pro záchranu osob i jejich majetku,“ uvedla mluvčí kladenských hasičů Lenka Kostková s tím, že v některých případech může dojít i na použití fyzické síly několika zdatných hasičů, kteří auto ručně odstraní z cesty.

Jindy může nastat situace, že hledají jinou přístupovou cestu k ohni a pak zatarasené místo musí objet třeba i přes trávník. „Všechny tyto problémy sice zásahy protahují a komplikují, ale poradit si musíme vždy. Například pokud nejde zajet s vozem s výsuvným žebříkem až k domu, musí velitel zásahu nasadit lezce a dostat se k místu po laně ze střechy, sousedního balkonu nebo podobně,“ dodala Kostková.

Určité komplikace způsobují špatně zaparkovaná vozidla i řidičům autobusů ČSAD Kladno. „Ve městě jsou asi dvě nebo tři místa, kde řidiči nerespektují prostor vymezený pro zastávky. Nedodržují vymezený prostor a to i v případě, kdy jsou zastávky vymalovány křížem na komunikaci. To nám samozřejmě znesnadňuje zastavení a tak například nové nízkopodlaží autobusy, postrádají svůj smysl, když řidič autobus odstaví vozidlo několik desítek centimetrů od obrubníku chodníku,“ poznamenal ředitel společnosti Ludomír Landa.

Tento je podle něj nejčastější na náměstí Svobody, U Hvězdy a na Slovance v Unhošťské ulici na zastávkách po obou stranách. K tomu se navíc přidávají i kolony v ulici Generála Klapálka, které nikdy před tím v Kladně nebývaly.