Závěry komplexní analýzy budou použity pro zpracování projektu nápravných opatření tak, aby tato lokalita mohla být dále využita pro rozvoj města.
Cílem analýzy je tedy ověřit rozsah a úroveň znečištění nesaturované zóny hutnického prostředí, její vliv na kvalitu podzemních a povrchových vod a posoudit míru rizik plynoucí z této zátěže v areálu bývalých hutí.
Kladnu se podařilo získat na projekt dotaci Státního fondu životního prostředí České republiky ve výši 48,5 milionu korun.
Celý průzkum bude stát zhruba 54 milionů korun. Město vzhledem k výše zmíněné dotaci zaplatí ze svého rozpočtu přibližně 5,4 milionu korun.
Práce začaly letos na jaře. Zhotovitel postupně provádí odběry vzorků a ty pak analyzuje.
Harmonogram prací byl z ale nyní pozměněn z důvodů poměrně složitého jednání s vlastníky pozemků. Ti totiž podmiňují vstup na plochy ve svém majetku jen na základě smluv s městem. Tyto smlouvy jsou pak značně odlišné. „Termín dokončení celé analýzy, včetně zpracování výsledků, v příštím roce však ohrožen není. Získáme podklady pro další rozhodování o využitelnosti celého prostoru," řekl náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek.
Podle jeho slov má město představu, jak s areálem naložit dále. „Chceme těžkou výrobu, zasahující kdysi prakticky až do centra města, nahradit lehčí průmyslovou výrobou. Tušíme, kde jsou největší znečištění, analýza je ale upřesní a nabídne i řešení této problematiky," řekl náměstek. U některých pozemků už má město uzavřeny předkupní smlouvy. Po jejich vyčištění by je pak nabídlo k prodeji případným novým investorům.
Už dříve byla provedena analýza rizik starých ekologických zátěží v jedné z nejzatíženějších částí bývalé Poldovky, v místech někdejších koksoven na Koněvu. Sanace by zde mohla začít příští rok. Město na ni má přislíbenu dotaci mezi 120 a 150 miliony korun
Sanace celého území Poldi se pak může podle některých odhadů vyšplhat až na 1,5 miliardy korun.