První úsek obchvatu mezi Slaným a Žižicemi zprovoznilo Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) loni v prosinci. „Druhá část dokončené přeložky silnice uleví Žižicím, Luníkovu a Ješínu, které leží na trase staré komunikace,“ uvedl generální ředitel ŘSD, Radek Mátl.

Obchvat se podařilo oproti předpokladu dokončit o několik týdnů dříve. Původní termín zněl listopad, ale paradoxně covid krize přispěla k urychlení prací, jelikož zde mohli v terénu zaměstnat pracovníky, kteří na jaře nenašli jinde uplatnění.

Zhotovení první a druhé etapy obchvatu Slaného stálo téměř 750 milionů korun bez DPH, velkou část investice pokryly evropské dotace. Vzniklo zhruba 13 kilometrů nové silnice a několik mostů a křižovatek, upraveny byly i přilehlé silnice.

Slanému, Velvarům a dalším obcím na trase se přeložkou silnice výrazně ulevilo od nákladní dopravy. Denně tudy projížděly desetitisíce aut. Zejména ve Slaném způsobovalo přetížení v ranní a odpolední špičce dopravní kolaps.

Přípravné práce na obchvatu začaly v prosinci 2017, do května 2019 pokračoval archeologický průzkum, který se týkal jedné třetiny stavby. Slánské vlastivědné muzeum díky objevům otevře 21. října rozsáhlou jedinečnou výstavu s názvem Třináct kilometrů objevů, která je tvořena z nálezů, například z hrobů i obydlí lidí, kteří v oblasti žili v různých obdobích pravěku i středověku. Výstava bude ve Slaném celý rok a následně bude zapůjčena i do dalších měst.

Silnice I/16 je vedena v trase Řevničov - Slaný - Mělník - Mladá Boleslav - Jičín - Trutnov - Královec - Polsko. Jde o důležitou spojnici mezi dálnicemi D6, D7, D8, D10 a v budoucnu i D35. Její délka je 191 kilometrů.