Láska ke zvířeti je věc jedna, hrazení poplatků druhá. Kvůli tomu, že částky nejsou zanedbatelné, chovatelé se snaží někdy všemožně obejít nařízení, které stanovuje vyhláška. V patnáctitisícovém Slaném se ke psům hlásí zhruba patnáct set chovatelů. V Kladně, kde žije obyvatel více než sedmdesát tisíc, je lidí platících za psy bezmála sedm tisíc. Podle odhadu oslovených úředníků, je ale počet psů chovaných v domácnostech daleko vyšší, než jsou lidé ochotni přiznat.

Přítrž tomu mají již několik let učinit povinné čipy pro psy a následně elektronické čtečky. Kontroly s nimi provádějí v ulicích strážníci. Někteří jedinci vymýšlejí nejrůznější výmluvy a způsoby, jak platbám uniknout. Například tím, že přihlásí psa k příbuzným na venkově, kde jsou poplatky nižší.

„Za loňský jsme předali do správního řízení dvaatřicet případů podezření ze spáchání přestupku porušení vyhlášky města o trvalém označování psů. Dvaačtyřicet psů jsme dále odchytili v ulicích, z toho jedenatřicet předali do útulku. Díky čipům se jedenáct zvířat vrátilo majitelům,“ řekl vedoucí Městské policie Slaný Pavel Štěpánek. Kladenští strážníci mají podobnou zkušenost.Vychytralých chovatelů, kteří zvíře záměrně přihlásí na vesnici nebo vůbec nikam, odhalí ročně desítky. Bloková pokuta je tisíc korun. Ve správním řízení může úspora přijít pejskaře až na třicet tisíc korun.