Zelený pažit fotbalového klubu SK Baník Libušín byl v obležení vozidel z celých Čech. Libušínští kynologové společně s kynology ze Švermova uspořádali o víkendu Výběrovou soutěž mládeže pro mistrovství ČR.

Do soutěže se přihlásilo jen třináct psovodů, převážně s německými ovčáky. Zastoupen byl Středočeský kraj, Praha, Mariánské Lázně, Mělník, Jablonec n/N. a Turnov. Šlo do tuhého. Zazněla státní hymna, závodníci rozlosovali pořadí a boj o body ve stopě, poslušnosti a obraně začal.

„Dříve byly takovéhle závody nabity účastníky. Účast je žalostně slabá, zájem o kynologii strašně upadá. Nastupují, a to nejen u nás, alternativní sporty - agility a frisbee (házení létajícího talíře). Máme hodně zájemců s bígly, pudly a dalšími malými plemeny. Nějaké úspěchy máme, ale nic výjimečného. Hodně si slibujeme od naší mládeže, jmenovitě od sedmnáctileté Lucie Kučerové, “ řekla jednatelka základní kynologické organizace Libušín Iveta Čobirková a dodala.

„Náš klub neexistuje dlouho. Máme osmnáct členů a v Libušině působíme sedm let. Dříve jsme byli v Brandýsku, ale tam jsme přišli o pozemek a to znamenalo stěhování. Já se aktivně věnuji kynologii od roku 1985. Máme chovnou stanici německých ovčáků a zájem o pejsky samozřejmě zdědila i dcera VeronikaHeckrová.“

Jako první se představila rozhodčímu Lucie Suchardová se psem Ibbo Mineo z Turnova. Své hlavně sehrávala u mladých psovodů tréma a psi jako by to vycítili, chovali se neklidně. Každý psovod si pak vyslechl od hlavního rozhodčího posudek. Někdy to byla až krutá pravda.

„Nesleduje psovoda, odtahuje se v obratech, působí neochotně, unaveně, pomalu sedá, ve skupině nesedá vůbec, nepevné zaujetí polohy, zbytečné povely navíc, při vyběhnutí se uchýlil z osy. Je mi to líto, 64 bodů, ale dneska to víc nešlo,“ občas znělo hodnocení rozhodčího Břetislava Ťujíka.
Škoda jen, že kladenský okres nezastupoval ani jeden závodník.

Břetislav Kostka