„Holubářství se věnuji už od mládí. Geny jsem patrně zdědil po svém dědečkovi, který také holuby choval,“ říká Klimeš.

Když mu bylo třináct, bydlel ve vesnici nedaleko Brna. Jeho kamarád tehdy dostal holoubata a začali s jejich chovem. Koníček ho pustil v osmnácti letech. Nastoupil na vojnu a po ní měl jiné zájmy.

„Podruhé jsem se k holubářství na nějaký čas vrátil ve svých třiceti letech a potřetí v polovině devadesátých let, kdy jsme se přestěhovali do rodinného domu,“ popisuje chovatel.

V současnosti má přibližně sto holubů. Specializuje se právě na moravské pštrose. „Chovám typy moravský pštros modrý běloocasý a moravský pštros modrý černopruhý běloocasý. A aby to nebylo tak jednoduché, šlechtím ještě druh moravský pštros modrý bělopruhý černoocasý,“ popisuje se smíchem Antonín Klimeš.

Je dvojnásobným vítězem okresních výstav, ale největšího úspěchu dosáhl loni na podzim ve Slavkově u Brna, kde získal titul mistra klubu chovatelů moravských pštrosů.

Holuby ale nemá jenom pro parádu. „Moravský pštros je okrasný, ale i užitkový druh. Chová se tedy i na maso. Nejlepší je pečený nebo s nádivkou,“ dodává na závěr Antonín Klimeš z Kladna.