Oči pro pláč a velký smutek na duši zbyly nyní majiteli inteligentního papouška, který přišel rukou zlodějů nejen o zvíře, ale především o bezvadného kamaráda. Kvůli tomu, že papoušek Riki rodu ara ararauna je pták velice vnímavý a má silnou citovou vazbu ke svým chovatelům, je velice pravděpodobné, že necitlivým přístupem při krádeži a další manipulací a transporty může natolik strádat, že jeho stesk může skončit i uhynutím.

Za ukradeného papouška Rikiho, jehož odcizili v ranních hodinách dva mladíci minulý pátek ze Zahradního centra na Pražském předměstí ve Slaném, vypsal jeho majitel Luděk Hovorka odměnu ve výši deseti tisíc korun. Videokamera, která dvojici zlodějů zachytila svým okem by je mohla pomoci usvědčit, stejně jako samotný papoušek Riki, jenž se v případě potřeby sprostými nadávkami netají.

Dva mladíci, kteří uplynulý pátek mezi 6.20 – 6.30 hodinou ukradli po vloupání do bočního traktu centra Rikiho i s velkou klecí, předvedli svoji akci před očima mnoha řidičů projíždějících tudy směrem do Prahy. Velkou drátěnou klec nakonec naložili do tmavě zeleného vozidla staršího data výroby. „Jestli to byl peugeot nebo ford jsme zatím neidentifikovali, ale případem se zabývá policie, tak věřím, že to vyšetří. Prosím proto všechny lidi, kteří si všimli osobního auta s velkou klecí, ať mi dají vědět přímo v centru nebo na policii,“ řekl majitel obchodu a chovatel papoušků Luděk Hovorka.

Stejně jako on jsou událostí zasaženi všichni, kdo v centru pracují. „Riki byl náš kamarád, celý den si tu s námi povídal. Jsou mu dva roky a rok už tu s námi žil. Jsme z toho moc smutní a také hlavně z toho, že tito papoušci si ze žalu dokáží vytrhat všechna peříčka a nakonec i umřít. Kdyby ho někdo dokázal najít a vrátit, budeme moc šťastní,“ uvedla pracovnice zahradního centra Zdeňka Zárubová. Protože se jedná o ručně dokrmeného jedince, jeho prognóza je ještě horší kvůli tomu, že je na chovatele úzce vázán.

Přestože je tento druh papouška zajímavým obchodním artiklem a i s odcizenou klecí si ho majitel cení na více než padesát tisíc korun, cena Rikiho je pro chovatele Luďka Hovorku zkrátka nevyčíslitelná.

Riki – bezmála metrový inteligentní a přátelský papoušek má žluté břicho, vrch těla modrý, stejně jako ocas, temeno hlavy zelenomodré a bílé líce s černými proužky.
Při hledání by jeho identitu skutečně mohly prozradit nevybíravé nadávky typu: Magore! Pako! Vole! Blbe! a také to, že často pokřikuje na pracovnici Evu.

„Riki bylo naše zlatíčko a tak stále věřím, že se k nám vrátí. Zbyl nám tu po něm kamarád ara zelenokřídlý, tak ho doufám už stejný osud nepotká,“ uzavřela prodavačka Eva Kindlová.