Zatímco ale v našem regionu spatříme momentální sníh možná tak na televizních obrazovkách, ve větších lyžařských střediscích na horách už se zvesela lyžuje. 

A to pociťují také půjčovny a lyžařské servisy. Pro ně začíná každoroční shon, který většinou vygraduje jarními prázdninami, kdy na hory zamíří skoro každý. 

Fakt, že lidé mají o tyto služby momentálně extrémně velký zájem, potvrdil Kladenskému deníku majitel prodejny Sympa Sport 2000 Kladno Jan Žižka.

„Rád bych vám řekl nějaké informace ohledně našich služeb, ale momentálně vůbec nestíhám. Zájem o servis i půjčovnu je mezi svátky obrovský. Dělají se mi tu hrozné fronty lidí. Dnes už jsem přijal něco kolem sedmdesátky párů lyží na servis, do toho navíc ještě dalším lidem vybavení půjčujeme,“ omlouval se Jan Žižka, který na rozdíl od některých konkurenčních obchodů otevřel i mezi svátky.

Vyplatí se si lyžařské vybavení koupit, nebo je lepší si ho zapůjčit? Podobnou otázku si klade většina lidí. Těm, kteří míří brázdit manžestr na sjezdovkách častěji než jednou do roka, se většinou vyplatí nakoupit vlastní vybavení. V případě, že někdo nejezdí lyžovat pravidelně, je lepší volbou spíše půjčovna.

Nákup vybavení pro lyžařské radovánky není zrovna levná záležitost, zvláště pokud má být výbava funkční a kvalitní a pokud musíte vybavit celou, například čtyřčlennou rodinu. Tyto věci, pokud se držíte při zemi a nenakoupíte výstroj předních značek, vyjdou pro jednoho dospělého na přibližně osm tisíc korun a to jsou započteny lyže, hůlky, lyžařské boty, přilba a brýle. Dítě vybavíte kolem částky pěti tisíc korun.

V porovnání s tím vyjde půjčení kompletu sjezdových lyží, tedy s botami i hůlkami, na Kladensku zhruba na 700 až 1700 korun na týden. V případě snowboardu zaplatíte 700 až 900 korun, u běžeckých lyží se cena půjčovného pohybuje od 600 do 900 korun.

Ne každému ovšem půjčené vybavení vyhovuje. „Už od malička jsem měl vždy své vlastní lyže. Jezdil jsem s rodiči na hory každé jarní prázdniny, jako malý jsem dokonce lyžoval i na u nás na vesnici. Nerad si zvykám na nové vybavení, a tak bych si lyže půjčil jen v ojedinělých případech. Na své vybavení jsem takhle zvyklý a mám k němu jistý citový vztah. Bývalá přítelkyně ovšem měla odlišný pohled na věc. Svoje lyže nikdy nechtěla, protože z půjčovny každý rok měla novější typ a bavilo jí testovat nové a nové vybavení,“ říká lyžař Jaromír z Kladenska. 

I ti, kteří mají vlastní vybavení, by ovšem čas od času měli do obchodů s lyžařským vybavením zamířit. To kvůli servisu. Kompletní servis včetně broušení skluznice, hran i voskování vyjde asi na 300 korun, v případě snowboardu si lidé zpravidla připlatí kolem 50 korun.