Libuše Petržílková je obyvatelkou Stochova. Obrátila se na náš Deník s naléhavou prosbou o pomoc. „Na Stochově pod ulicí S. K. Neumanna je ohromná louka, kterou od začátku jara až do dnešního rána nikdo neposekal,“ uvedla. „Zajímalo by mne, co se v takovém případě dá dělat, protože vedle louky jsou prolézačky a určitě se i ve Stochově najdou alergické děti, nemluvě o hrozbě klíšťat. Tráva je tam teď asi metr vysoká, takže se v ní hravě ztratí i můj zlatý retriver,“ dodala.


Starostka Stochova Stanislava Fišerová informovala o tom, že pozemek nepatří obci. Je v soukromém vlastnictví a stávajícím nájemcem je Agro–družstvo Kačice. „Obec není za posekání pozemku zodpovědná,“ dodala.

Dle hlavního agronoma Agrodružstva Kačice se pozemek seká vždy jednou do roka a tráva zde zkosená slouží na seno. „Louku určitě posekáme, teď máme ale na starosti přednější práce,“ uvedl Petr Pokorný. Upozornil, že každoročně se čeká, až tráva vyroste do určité výšky. „Sekat se tady bude jako vždy až ke konci června. Záleží taky na počasí. Když budou hlásit přeháňky, tak to kosit nepůjdeme. Musí být slunečno, aby tráva vyschla,“ řekl.
Na upozornění, že ve vysoké trávě se už ztratí i pes Libuše Petržílkové, uvedl: „Pes tam nemá co dělat. Je to soukromý pozemek. Já se paní taky neptám, jestli má vypletou zahrádku,“ dodal.

S otázkou, kdy už konečně bude posekáno silně zarostlé Sítenské údolí, jsme se obrátili na mluvčí magistrátu Petru Kučerovou.
„V nejbližší době bude posekána spodní část údolí,“ uvedla. Údržba zeleně je rozdělena v Kladně dle důležitosti a časnosti potřeby údržby do tří kategorií. Mezi první kategorii jsou zahrnovány parky a veřejná udržovaná prostranství. Sítenské údolí zatím patří do kategorie třetí. „Plánujeme, že bude přesunuto do kategorie druhé. Bylo by pak sekáno čtyřikrát až šestkrát ročně,“ upozornila Kučerová.

V problematice hrozících alergií jsme se obrátili na kladenskou alergoložku Olgu Poláčkovou. „Tento rok to technické služby nestihly posekat. Všude teď již roste přes metr travnatého porostu, který je pro alergiky nebezpečný jak v květu, tak i svým zápachem po posekání,“ upozornila lékařka. „V tomto období roste právě jílek a srha, což jsou rostliny útočící přímo na horní cesty dýchací,“ pokračovala.

Za nejideálnější řešení považuje celoplošné vysazení anglického trávníku, který dorůstá maximální délky dvou centimentrů a pro alergiky nepředstavuje žádné nebezpečí. „Na alergologii se teď kupí mraky lidí. To, že se tráva neposekala již dříve znamená pro alergiky vysoké nebezpečí ohrožení zdraví. I posekaná tráva způsobí další zdravotní potíže,“varovala.