Přitom sám nemá jako dítě na letní tábory dobré vzpomínky. „Byl jsem vlastně na jediném, a to v první třídě. Trápili mě tam jakousi zbytečnou dietou a já si řekl: Tábor – už nikdy více!," vzpomíná.

Když pak vyrazil jako vedoucí, měl jasno. Všechno bude jinak. „Vždy jsme se snažili, aby na táborech byla pohoda, děláme jen lehké rozcvičky a připravujeme zajímavý program. Z mnohých dětí, které s námi jezdily pravidelně, se postupem času stali vedoucí. A teď už na tábory jezdí jejich děti. Vytvořila se vynikající parta fungující dodnes," říká Milan Richter.

Po roce 1989 se mnohé změnilo. „Tábory jsme si začali organizovat sami. Zprvu pouze pro děti kamarádů a známých. Jezdilo nás mezi čtyřiceti a padesáti. Dnes už je nás sto, přestože nemáme žádné reklamy. A zájemců stále přibývá," je spokojen vedoucí, který spolupracuje s organizací Pionýr. „Dobře spolu vycházíme, pronajali jsme si od nich kdysi základnu v Čimelicích," poznamenává k tomu.

Každé léto se svými kamarády organizuje jeden čtrnáctidenní a jeden týdenní turnus. Dříve například ve Vrbně pod Pradědem, posledních šest let ve Šluknovském výběžku. Je zde zázemí s klubovnou, fotbalové a volejbalové hřiště, tři kilometry daleko koupaliště a v okolí nádherná příroda. A pobyt je vždy s novým programem.

„Vzpomínám si, že jeden rok jsme ho nazvali Popletené království a měli na táboře takové zmatené pohádky. Další programy byly třeba Strašidla, Čerti, Vikingové, 333 dní v říši zvířat, Cesta kolem světa za 14 dní," popisuje Milan Richter.

Příští rok zamíří na Šluknovsko znovu. Tentokrát budou táborníci čelit útoku z vesmíru a mimozemšťanům, kteří chtějí napadnout planetu Zemi.

„Tábory mě neskutečně nabíjejí energií. Jsem v partě, kterou jsem si vytvořil. Celý rok se těším, až bude červenec a my opět vyrazíme na další tábor," uzavírá oblíbený vedoucí Milan Richter.