Dva radary byly ve Slaném instalovány na sloupy loni v září. Podle mluvčí radnice Lucie Krčkové bylo od té doby vybráno na pokutách od řidičů už skoro 1,5 milionu korun.

Přestože městu na nákup radarů za dva miliony korun nepřispěla žádná dotace, ekonomická návratnost je rychlá.

„Radary zůstanou na stejných místech nejméně jeden rok. Dále budeme zvažovat pro zklidnění dopravy jejich přemístění na další místa,“ potvrdila Deníku Krčková, podle které došlo ve sledovaném období k desetinásobnému poklesu spáchaných přestupků.

A Slaný už plánuje pořízení dalšího radaru. „Do města chceme pořídit v letošním roce z vlastní pokladny ještě jeden radar, tentokrát bez softwaru. Zařízení bude stát okolo 700 tisíc korun,“ doplnila Krčková. Třetí zařízení bude uváděno do provozu variabilně podle aktuální dopravní situace.

V sousedním Kladně se bez stacionárních radarů zatím obejdou. Na rychlost a přestupky v dopravě dohlížejí na různých místech strážníci a policisté. „Měření rychlosti má preventivní charakter, proto i zveřejňujeme, kdy a kde bude měření probíhat. Účelem není plnit městskou kasu, ale ochrana těch nejzranitelnějších účastníků silničního provozu, tedy dětí,“ vysvětlil mluvčí města Vít Heral a připomněl, že pravidelná měření rychlosti probíhají zejména u místních školek a škol.