Dostali k dispozici nový mobilní radar na měření rychlosti. A někteří řidiči v Kladně skutečně nejsou žádní troškaři, jen v říjnu a listopadu jich devět překročilo povolenou rychlost v obci o více než 40 kilometrů za hodinu. Extrémem byl řidič, který se hnal ulicí Jaroslava Kociána rychlostí 140 kilometrů!
Od čtvrtka byli strážníci na používání radaru školeni a včera s ním poprvé naostro vyjeli do ulic. První zkouškou prošel v Pleteném Újezdu. Podle slov strážníků tu ale byl slabý provoz a žádný z řidičů nepřekročil povolenou rychlost.

Nový radar je v pořadí třetí a jeho nespornou výhodou je, že k jeho užití není potřeba složité instalace. „Je připraven v podstatě okamžitě a funguje na principu laserového paprsku, který umožňujeme měřit rychlost i v místech, kde to doposud nebylo možné kvůli odrazovým plochám,“ řekla mluvčí městské policie Jiřina Forejtová.

„Obrovskou výhodou radaru je jeho mobilita. Například s ním lze bez problému měřit i motorky. Řidiče nejprve zaměří zepředu a díky vysouvací noze je možné ho okamžitě otočit a vyfotografovat zadní stranu včetně státní poznávací značky. Se stávajícími přístroji to doposud nebylo možné. Umisťujeme je na pevnou čtyřnožku a musí být přesně nastaveny ve směru provozu,“ řekl zástupce ředitele kladenské městské policie Jaroslav Rosenkranc a dodal, že radar je schopen měřit rychlost až do vzdálenosti jeden a půl kilometru od stanoviště.

Řidiči by si měli dát opravdu pozor, protože s tímto přístrojem už pořekadla jako „Dnes prší, tak nebudou měřit,“ neplatí. Strážníci s ním totiž mohou rychlost snímat z vozu.

Od počátku roku překročilo povolenou rychlost ve městě celkem 3612 řidičů, i proto se od příštího roku chystá ještě další dopravní novinka. Tou by mělo být úsekové měření.