Celkem tři radary na měření rychlosti má k dispozici Městská policie Kladno. Používá je denně.
„Jeden z uvedených tří radarů je laserový. Má tu výhodu, že je velmi mobilní a není nutné ho před použitím složitě stavět,“ informovala mluvčí kladenských strážníků Jiřina Forejtová.

Radary jsou využívány v různých částech města, a to v denních i nočních hodinách. Nepravidelně jsou instalovány také do pěti takzvaných radarových skříní rozmístěných po Kladně v ulicích Velvarské, ČSA, Pražské, Arménské a Americké. „Řidiči netuší, ve které z nich se právě radar nachází a jsou zpravidla při průjezdu kolem skříní opatrnější,“ poznamenala mluvčí.

Jen v květnu prostřednictvím radarů strážníci odhalili 288 řidičů, kteří rychlost svých vozidel překročili o méně než dvacet kilometrů za hodinu. Dvanáct hříšníků se pak v automobilech pohybovalo rychlostí do hranice o čtyřicet kilometrů v hodině více než povoluje zákon.
„Rekordmanem měsíce je pak řidič červeného renaultu, který devatenáctého května projížděl Pražskou ulicí rychlostí sto patnáct kilometrů v hodině,“ informovala Forejtová.

Řidičům, kteří překročí povolenou rychlost jen mírně, je na místě nebo po předvolání uložena bloková pokuta a jsou jim na konto přičteny dva trestné body. Při vyšších rychlostech je čeká správní řízení u přestupkové komise. „Pak jim hrozí nejen citelnější finanční a bodový postih, ale v případě, že byli přistiženi za vysokou rychlost v uplynulých šesti měsících i odebrání řidičského průkazu,“ nastínila mluvčí.

Kladenští strážníci využívají radary nejen v ulicích největšího středočeského města, ale na základě uzavřených smluv potvrzených krajským úřadem také v Buštěhradu, Braškově, Vinařicích a Pleteném Újezdu. Pokuty vybrané v těchto obcích pak plynou do kladenského rozpočtu.

„Lze ale konstatovat, že chování řidičů se v poslední době výrazně zlepšilo. Vyplývá to z dlouhodobější statistiky přistižených řidičů jedoucích městem vysokou rychlostí,“ doplnila Forejtová.

Radary na Kladensku a Slánsku využívají i další městské či obecní policie. Ve Slaném a Kolči mají strážníci k dispozici dva, jeden pak v Unhošti.