Pro odvolání měla rada města prý vážné důvody. Prakticky ihned po ustavujícím zasedání kladenských zastupitelů vedení kladenské radnice rozhodlo o personálních rošádách na klíčových postech společností v majetku města.

Celkem vyměnilo pětadvacet osob v dozorčích radách. Odvolán byl také jednatel společnosti Tepo Kladno Miroslav Vacek, ale i zástupce Sportovních areálů města Kladna (SAMK) František Hrudka. Oba se na prvním zasedání zastupitelů dožadovali odpovědi, proč vlastně museli skončit.

„V listopadu 2010 mne rada města jmenovala jednatelem společnosti. Nikdy neměla žádný výtky k fungování společnosti. Za vašeho primátorování společnost odvedla do rozpočtu města 13 milionů korun. Není to tedy tak, jak systematicky uvádí pan Hanes (pozn. red. Lukáš Hanes, zastupitel za ODS), že se společnost Tepo propadá do ztrát,“ řekl Miroslav Vacek, bývalý jednatel společnosti Tepo Kladno.

Společnost je podle něj dotovaná městem a bez dotací by společnost zkrachovala. „Stejně tak se ptám, proč sem nebyl odvolán běžným způsobem, jakým se zde dvacet, třicet let odvolávají jednatelé, ale pomocí trestného komanda složeného z městské policie a advokátky. Chápu, že je potřeba vytvořit pracovní místa pro koaličního partnera SPD, ale ten způsob byl naprosto nedůstojný,“ ptal se Vacek.

V podobném duchu se neslo i vyjádření Františka Hrudky. Ten ve společnosti pracoval osmnáct let. „Pane Chvojko, znáte mne?“ tázal se v diskuzi Jiřího Chvojky (ANO), uvolněného radního pro sport a cestovní ruch. „Obdržel jsem výpověď, aniž by mi pan Chvojka k tomu řekl nějaké důvody. Rozhodoval jste se podle pocitu?“ směřoval další dotaz František Hrudka.

Jenže kladenská radnice se hájí. K odvolání a výpovědi měla prý vážné důvody. V případě Miroslava Vacka za to může prý například nekomunikace s dodavatelem tepla kvůli zdražování. „Dozvěděl jsem se, že jste více než půl roku nejednal s dodavatelem tepla o ceně tepla v příštím roce. Na sídlištích bydlí poměrně značná část obyvatel Kladna, a to je de facto více než polovina,“ reagoval primátor Dan Jiránek s tím, že si nedokáže představit, že jednatel se nesejde minimálně půl roku s dodavatelem tepla.

„Stejně tak jsem se dozvěděl, že společnost Tepo odmítla jednat o výběrovém řízení o dodavateli tepla. Takovéto věci patří k tomu, co by měl jednatel společnosti dělat a pro mne osobně jsou to důvody pro odvolání. To, že ve společnosti chybí některé smlouvy, je pro mne signál, že zde není něco v pořádku,“ doplnil primátor. A byl to právě on, kdo nakonec vysvětlil i výpověď Františka Hrudky ze SAMK. Ačkoliv ten očekával spíše odpověď od Jiřího Chvojky.

„Rada města v minulém složení schválila smlouvu, jakou jsem ještě v životě neviděl. Jedná se o kupní smlouvu na nemovitost v hodnotě 35 milionů korun. V té smlouvě je napsáno, že 32 milionů korun se pošle na tyto účty, 30 milionů se pošle na tento účet, další dvě nespecifikované částky se pošlou na další dva účty. Něco takového bych v životě nepodepsal. A to ještě odhlížím od střetu zájmů, kdy zastupujete SAMK a zároveň jste ve statutárních orgánech klubů, se kterými SAMK jedná,“ zdůraznil Jiránek.

Kladenská koalice chce podle primátora města nejprve stabilizovat chod společností. SAMK dočasně povede Jiří Chvojka, Tepo Kladno pak Oldřich Černý (SPD), náměstek primátora pro oblast dopravy, služeb a kultury. „Odkazuji na naši koaliční dohodu. Pánové jsou jmenováni na dobu nezbytně nutnou pro stabilizaci firem. Rozhodně to není proto, že bychom jim vytvářeli pracovní místo,“ dodal primátor Dan Jiránek, která už před časem Deníku sdělil, že kamerový záznam postupu odvolávání byl pořízen z důvodu pořízení důkazů, kdyby se věc dostala před soud.