Asi nejdramatičtější se stal před osmi lety ve Vraném, kde strážného v objektu firmy napadl jeho vlastní rotvajler. Muže transportoval s vážnými poraněními do nemocnice vrtulník a zuřivé zvíře usmrtil přivolaný myslivec.

V prevenci může pomoci obecní vyhláška. Takovou schválili zastupitelé ve Slaném. Majitelé psů jsou finančně motivováni k výcviku zvířete. „Ti, kteří za své zvíře přinesou potvrzení o absolvování výcviku psa, budou osvobozeni o padesát procent poplatku,“ potvrdil starosta Martin Hrabánek (ODS).

Za poslední tři roky eviduje slánská radnice sedm případů pokousání psem, ale nejednalo se o závažné případy.

Pokud je zvíře odvolatelné a majitel jeho výchovu zvládá, může se ve Slaném pohybovat bez vodítka – s výjimkou dětských hřišť a pískovišť.

V Kladně, kde žije psů nepoměrně více, přikazuje vyhláška vodit psy po ulicích na vodítku. Na ostatních veřejných prostranstvích je umožněno volné pobíhání psů, ale s náhubkem. „Letos se chystá úprava obecně závazné vyhlášky. To v souvislosti s chováním se na veřejném prostranství,“ řekla mluvčí kladenské radnice Štěpánka Filipová.

V souvislosti s případem na Českolipsku hovořili mnozí lidé o tom, že by se v přístupu k některým plemenům měly zpřísnit zákony. Odborníci ale zdůrazňují, že je vše věcí zodpovědnosti lidí a dokud majitelé psů nebudou přistupovat ke zvířatům zodpovědně, nepomůže žádný zákon. „Provozuji psí útulek třicet let. Ovšem nejhorší jsou zájemci o psa, kteří do té doby měli jen rybičky v akváriu a pak si ke mně přijdou rovnou pro plemeno jako je Akita Inu, Tosa Inu, Cane Corso nebo dobrmana. Ti lidé o psech nevědí nic. U nás takoví zájemci bez chovatelských zkušeností psa nedostanou. Nevezmu si to na zodpovědnost. Vím, proč to dělám,“ řekla Eugenie Sychrovská, majitelka psího útulku Bouchalka.

Ta je toho názoru, že z 90 procent je špatné chování psa vinou lidí. „A devadesát procent z těch devadesáti je i vina chovatele, který takového psa prodá. I on by měl nést určitý podíl zodpovědnosti,“ je přesvědčena Sychrovská.

V minulosti zažila případ, že byl na Bouchalku přivezen pes plemene Tosa Inu, který pokousal malé dítě v rodině chovatele. „To jsme ale tehdy netušili. Následně se majitel rozhodl, že ho umístí do náhradní rodiny. O problémech zvířete se však chovatelce nezmínil a i tam to dopadlo špatně. Pes pokousal i její dítě, které si následky ponese po celý život. Kdyby policie nezasáhla, chovatel by psa poskytl dalším zájemcům. Zvíře bylo nakonec utraceno,“ dodala.