„Od participativního rozpočtu si slibujeme to, že lidé přijdou se svými nápady. Posoudíme je a ty možné zrealizujeme,“ uvedl primátor Kladna Dan Jiránek a připomněl, že participativní rozpočet vychází z faktu, že každý člověk má jiné priority. „Je jiné to, co napadne maminku s kočárkem, vytrvalostního běžce nebo třeba seniorku. A to je dobře. Právě společně můžeme město zlepšit,“ dodal.

Na první veřejné akci zazněly konkrétní návrhy. Lidé chtějí například pergolu na náměstí Jana Masaryka, lesní hřiště či teqballové hřiště. Teqball je speciálně navržený stůl pro nový sport založený na fotbale. Tvar skládacího stolu připomínající stůl na stolní tenis má zaoblenou hrací desku, kam obdobně jako ve stolním tenise fotbalový míč dopadá. Hráči míč zpracovávají pouze nohama.

Které projekty nakonec uspějí, rozhodnou sami obyvatelé hlasováním na internetu od 15. do 31. října. Předcházet mu bude jednání s autory návrhů, jejich zveřejnění na webu a prezentace na podzimní výstavě. Návrh musí být proveditelný, týkat se pozemku či majetku města a náklady na uskutečnění musí dosahovat minimálně 30 tisíc korun a maximálně půl milionu korun.

Další informace jsou k dispozici na webu www.spolecnevkladne.cz.