„Dopoledne si prohlédli areál Hokejového klubu Lev Slaný a zařízení krajského poskytovatele sociálních služeb Domov Slaný. Odpoledne navštívili výrobce zdravotnických lůžek Linet a areál Ploché dráhy Slaný,“ připomněla Tlučhořová. S dodatkem, že závěr návštěvy patřil setkání s vedením města, se starosty okolních obcí a občany v prostorách obřadní síně na radnici.

Organizovaně se hokej ve Slaném hrál od založení oddílu v roce 1933. Současný klub HK Lev funguje od roku 2005. A jeho stadion s kapacitou 3200 míst dobře znají i na krajském úřadu. Právě díky krajské dotaci prošel částečnou rekonstrukcí. „Postavily se nové šatny a zázemí pro diváky; díky tomu se zlepšily podmínky jak pro hráče, tak pro veřejnost,“ podotkl Draxler – a současně pochválil práci vedení klubu.

Je podle něj vidět, jak se snaží, aby byl na stadionu život. Obzvlášť radní oceňuje práci s hráči v mládežnických kategoriích: v klubu sportují dvě stovky dětí. Dokonce se ve Slaném konají i mezinárodní mládežnické turnaje. Také s podporou mladých talentů kraj pomáhá – v rámci poskytování dotací pro sportovní centra mládeže.

Plochá dráha ve Slaném je mezi příznivci motorismu pojem už desítky let. Vždyť příští rok v srpnu oslaví již sedmdesátiny! Právě tolik let uplyne od prvního mítinku, který se tam odehrál.

Jak se areálu daří držet krok se současností, se radní mohli přesvědčit při prohlídce tribun pro diváky i moto dílny; měli možnost zhlédnout i ukázkové jízdy na oválu. Draxler ocenil, že do Slaného se stále sjíždějí jezdci na významné závody. „A v loňském roce extraligový tým obsadil třetí místo v mezinárodním mistrovství ČR družstev,“ netajil své uznání.

V Domově Slaný, který jako příspěvková organizace kraje poskytuje pobytové služby pěti desítkám klientů potřebujících pomoc v souvislosti s chronickým duševním onemocněním, Alzheimerovou chorobou, stařeckou demencí a podobně, měla důvod k úsměvu radní Heřmanová. Lidé, kteří tam žijí, si péči chválili.

„Podle rozhovorů s nimi je zde o ně velmi dobře postaráno,“ shrnula, co se dozvěděla. Příznivý dojem se ostatně nabízí hned na první pohled: nově zrekonstruovaný je jak samotný domov, tak zázemí, v němž působí personál.

Při odpolední návštěvě společnosti, jež při výrobě nemocničních a ošetřovatelských lůžek zaměstnává v Želevčicích u Slaného devět stovek lidí, se pochvalně mohli vyjádřit oba radní; každý ze svého pohledu. Heřmanová připomněla, že tamější produkty využívají i středočeská zařízení. „K plné spokojenosti,“ podtrhla.

Většina z roční produkce 40 tisíc lůžek je nicméně určena na export – přičemž Draxler ocenil, že pozici předního světového výrobce zdravotnických lůžek si firma drží díky inovacím. „Vývoj i inovace kraj podporuje, proto je právě zde prostor pro spolupráci,“ upozornil radní.