„Chodili jsme kolem něj s manželkou několik týdnů a stále se rozhodovali, jestli ten keřík přede dveřmi necháme nebo ne. Žena mě umluvila, když se rostlince u nás líbí, ať ji necháme žít,“ řekl majitel zahrádky Ondrej Detvianský.

Vskutku rarita, která nemá zřejmě na Kladensku ani široko daleko obdoby, převyšuje svého majitele o mnoho centimetrů.
„Pokaždé, když chci stromek přeměřit, musím si na to vzít židli, protože už na něj nedosáhnu. I do domu musíme chodit obloukem. Tvrdím, že je to zázrak přírody. Každý den sklízíme rajčata a předpokládám, že tomu tak bude až do prvních mrazů,“ uvedl Ondrej Detvianský.
Vzhledem k tomu, že se jedná zřejmě o opravdový unikát, který včera dopoledne měřil 200 cm, je jeho majitel rozhodnut nechat rostlinu rajčete vyrostlou z dlažby zapsat přinejmenším do České knihy rekordů.

To, že švermovská půda ve Třebízského ulici zřejmě svědčí i jiným rostlinám, dokazuje i bujné víno, jež se na dvoře manželů Detvianských popíná již více než deset roků. „Kdysi tady pracovala parta tří Ukrajinců. Darovali mi sazeničku vína a řekli, že je svojí chutí jedinečné. Tak jsem ho jen tak ze zvědavosti zasadil a dnes se mi popíná po zahrádce jako nos princezny solimánské,“ uvedl s úsměvem pěstitel.

Desítky hroznů, které obtěžkávají matečnou rostlinu vinné révy, navíc podle jeho slov vydají letos opět přinejmenším 250 litrů lahodného červeného moku.
„Podle mého úsudku je i naše víno rarita, protože jsem ho u nikoho v Kladně ještě tak velké neviděl,“ doplnil Detvianský. Společně s manželkou ho mají ze všeho nejraději ve sladším provedení.