Trestat ředitele středních škol za to, že nedocenili význam dopisu, který jim adresoval středočeský hejtman David Rath (ČSSD), krajští radní nebudou. Usnesli se na tom při svém pondělním zasedání.

Původně se Rath nechal slyšet, že ředitelům, kteří nereagovali na jeho výzvu, aby mezi studenty třetích a čtvrtých ročníků uspořádali anketu o pojmenování zamýšlené středočeské univerzity (a také udělali průzkum jejich zájmu o další studium), by nejraději snížil odměny o dva tisíce korun. Odpovědi totiž přišly pouze z poloviny škol, druhá půlka ředitelů nereagovala.

,,Tento úkol jsem předala sekretářce, která shromažďovala výsledky, a název univerzity jsme řekli. Takže předpokládám, že je odeslala,“ vysvětlila ředitelka Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Kladně Hana Taubrová. Anketu uspořádali i na kladenském gymnáziu, které se nachází na náměstí Edvarda Beneše. Kladenskému deníku to potvrdila ředitelka Milena Minaříková. Naopak mnohem méně sdílnější byl ředitel Gymnázia V. B. Třebízského ve Slaném. ,,Nezlobte se, ale na toto téma se s vámi nebudu bavit,“ odpověděl Milan Dundr.

Hejtman Rath se nakonec spokojil s vyjádřením vzešlým z jednání asociace ředitelů. „Nebyli prý zvyklí, aby se na ně obracel přímo hejtman,“ tlumočil Rath vysvětlení, jehož se mu dostalo.

Aby si však ředitelé uvědomili, že výzvě obsažené v hejtmanově dopisu přikládali představitelé kraje vysokou důležitost, budou krajští radní konat.
Nechtějí ovšem trestat, ale odměňovat. Ředitelé, kteří anketu zorganizovali a výsledky odeslali na hejtmanství, mohou čekat mimořádnou prémii dva tisíce korun. Prozatím tedy Rathova administrativa uplatňuje metodu cukru.

K taktice biče hodlá přistoupit až příště. Ředitelé škol, kteří nereagovali, nyní dostanou jen upozornění, že pokud jim zástupce zřizovatele uloží nějaký úkol, jejich nečinnost už by se neměla opakovat. „Musí si zvyknout, že s nimi budou komunikovat nejenom úředníci, ale i vedení kraje,“ upozornil hejtman.

Milan Holakovský, Matěj Říha