Jasno neměly ani lékárnice

Zatímco Rath se vytasil s informacemi, že vše funguje bez problémů a slevy již během prvního dne jejich poskytování využily stovky lidí, ve skutečnosti v lékárnách krajských nemocnic panovaly zmatky. Někteří pacienti neměli o nově zaváděných slevových kuponech ani ponětí, další zase luštili smysl nápisu na ceduli: „Tato lékárna Středočeského kraje vám může poskytnout slevu 30 Kč na položku v receptu u léků, které mají poplatek nižší než 30 Kč.“

Jak přesně si toto sdělení vykládat, někdy nedokázaly vysvětlit ani lékárnice. Ukázal to právě novinářský test, kdy zaměstnankyně lékárny byla ochotna poskytnout slevu i na lék s s padesátikorunovým doplatkem. A to je špatně, protože u léků s doplatkem nad 30 Kč se již regulační poplatky nevybírají. Tudíž se na ně nevztahují ani slevy, jež mají tyto poplatky kompenzovat. „Nikoho ale nebudeme trestat; raději více slev než méně,“ komentoval tato zjištění hejtman Rath. Ředitelé nemocnic ale mají podle jeho výzvy zajistit, ale lékárníci měli jasno a netápali.

Pravidla jsou jednoduchá

Podle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Zdeňka Seidla (ČSSD) je přitom vše velmi prosté. „Pokaždé, kdy lékárna bude chtít třicetikorunový poplatek, mají pacienti nárok na slevový kupon,“ vysvětlil jednoduché pravidlo, které by mělo být všeobecně srozumitelné. V takovém případě má zákazník lékárny na výběr. Buď slevu přijme a od lékárníka dostane polovinu roztrženého slevového kuponu (tento papírek ovšem k ničemu nepotřebuje; slouží pouze jako doklad o čerpání slevy), nebo slevu nepřijme – a třicecetikorunový regulační poplatek zaplatí jako dřív. A pro zopakování: jestliže doplatek za lék přesahuje 50 Kč, nárok na možnost čerpat slevu nevzniká. Za takové léky se totiž už třicetikorunové regulační poplatky za položku na receptu přestaly vybírat – a tak není co kompenzovat.

Zástupci Rathovy administrativy věří, že tento způsob „proplácení“ regulačních poplatků v krajských lékárnách již nebude možno napadnout u soudu. „I jiné lékárny poskytují slevy nebo mají věrnostní karty,“ připomněl Seidl. „Sleva je poskytována konkrétní nemocnicí, která na to od kraje nedostala vázanou dotaci, ale hradí to ze svých příjmů za provedené výkony, z vedlejších činností i z dotace,“ zdůraznil Rath, v čem spatřuje rozdíl proto dřívějšímu způsobu proplácení regulačních poplatků. A o tom, že by kvůli poskytování slev hejtmanství plánovalo zvýšit pětici krajských nemocnic dotaci z krajského rozpočtu, nemůže být ani řeči. Pokud prý dostanou přidáno – jestli vůbec – mohlo by se tak stát až koncem roku, kdy bude jasné, jak se vyvíjí hospodaření kraje.

Protože však konkurence skřípe zuby a hovoří o novém obcházení zákona a porušování pravidel čestné soutěže na trhu, lze ještě očekávat nejednu právní bitvu.

Rozbroje mezi špičkami ČSSD

Kolem poplatků v lékárnách je ostatně pěkně dusno i v rámci samotné ČSSD, pro niž slib zrušení regulačních poplatků byl jednoznačným trhákem v krajských volbách. A ostré výrazy létají přímo v nejvyšších patrech stranické hierarchie. Slovní přestřelku odstartoval výrok prvního místopředsedy strany Bohuslava Sobotky, jenž se pro server Týden.cz nechal slyšet, že krajští hejtmani (vesměs jde o sociální demokraty) by měli přestat se snahami obejít rozhodnutí soudů týkající se (ne)vybírání regulačních poplatků. Sobotka přímo hovořil o ukončení „hry na kličkovanou“ a o „respektování rozhodnutí soudů“. Netajil se tím, že trnem v oku jsou některým kruhům ve vedení strany právě kroky Davida Ratha.

Středočeský hejtman se však kát nehodlá. Chystá si ráznou odpověď. „Přes média mu to ale vzkazovat nehodlám; v úterý mu to řeknu z očí do očí,“ reagoval. Právě říkat si věci z očí do očí je podle něj základní slušností i při jednání mezi koaličními stranami – a tím spíš, pokud jde o jednu stranu. „Je to hrubá chyba, faul – pokud to tedy takhle řekl,“ naznačil Rath, jaké výtky může Sobotka z jeho úst očekávat.