VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel Farní charity Kladno chce být prospěšný potřebným

Kladno - Farní charita Kladno má nového ředitele, stal se jím Josef František S. Král z Libušína, který vystřídal kolegu Štěpána Jenčíka.

13.5.2017
SDÍLEJ:

Nový ředitel Farní charity Kladno Jisef František S. Král druhý zleva.Foto: archiv FCHK

Oficiální předání jmenovací dekretu se uskutečnilo v kapli kladenského arciděkanství za přítomnosti zástupců Arcidiecezní charity Praha Filipa Baroše, koordinátora Tříkrálové sbírky a dalších projektů, Pavla Šimka, zástupce ředitele a Patera Jiřího Neliby, pod jehož duchovní správu Farní charita Kladno spadá.

Farní charita Kladno je součástí Charity České republiky, která je největší charitativní organizací v zemi. Vědomě navazuje na bohatou historii péče křesťanů a katolické církve o chudé a trpící a také na téměř stoletou historii svého působení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Mnozí si spojují její činnost také s pořádáním Tříkrálové sbírky. V Kladně pořádá každý rok Farní charita ve spolupráci se spolkem Tvrz Libušín z.s. také Průvod tří králů na koních. „Dlouhá léta pořádáme i Mikuláše na koni. Akce má velký ohlas a tak nás kdysi Štěpán Jenčík oslovil, zda bychom nechtěli podobným způsobem podpořit i tříkrálovou sbírku," vzpomíná Josef F. S. Král, předseda spolku Tvrz Libušín a dnes již také nově jmenovaný ředitel Farní charity Kladno.

„Naše spolupráce Tvrze Libušín s Farní charitou se rozvinula velice intenzivně, vřele a rychle. Později, když se ale její ředitel Štěpán Jenčík odstěhoval daleko mimo Kladno a vzdálenost i jeho nové pracovní vytížení mu neumožňovaly se Farní charitě věnovat naplno. Snažil jsem se jeho práci především na organizaci Tříkrálové sbírky suplovat. To vyústilo až v to, že mne požádal, abych ho ve funkci ředitele Farní charity Kladno nahradil a pomyslně převzal štafetu a pokusil se ji nést dále sám," dodává Josef Král.

Pomáhat všem lidem bez rozdílu

Farní charita Kladno funguje na základě dobrovolnictví. Nemá placené zaměstnance a jejím posláním je pomáhat všem lidem bez rozdílu. Kromě tříkrálové sbírky, jejíž výtěžek je každoročně věnován na bohulibý záměr konkrétně na území Kladna a přilehlých obcí, se také věnuje terénní pomoci lidem bez domova, rodinného zázemí nebo v tíživých životních situacích. „Domnívám se, že Farní charita Kladno není organizací, která by prvotně měla šířit nějaké dogma. Pochopitelně, že vycházíme z křesťanských hodnot, které ctíme, ale to není překážkou, abychom pomocnou ruku nabídli komukoli," říká Josef F. S. Král.

Kladenská farní charita ale nemá ani vlastní kancelář, natož pak nemovité zázemí pro potřebné, které provozovala ještě v období druhé světové války.

„Můžeme však nabídnout, doufám, dobré srdce a obětavost všech našich empaticky smýšlejících dobrovolníků. A to je hodně, protože pro životní restart člověka v tíživé situaci, je vědomí toho, že na své potíže není sám, hodně důležité. I materiální zázemí se snažíme suplovat všemi různými způsoby. Oblečení pro potřebné jsme skladovali i ve stáji. Přesto si uvědomuji, že pokud bychom chtěli naší činnost rozvinout více, budeme nutnost nemovitého zázemí muset řešit. A to je jedna z otázek, kterou se intenzivně zabývám. Velice rád bych se také zaměřil na posilování lidské vzájemnosti, sdílení kreativního přístupu k životu. Pomoc, je z duchovního pohledu dar. Ale ne ten, který já dávám, nýbrž ten, který skrze svou štědrost, pochopení, svůj projev vzájemnosti, dostávám. Naše společnost je tak trochu nemocná „jástvím", tedy přístupem ke světu skrze můj soukromý pohled a pohled mých vlastních zájmů. Zapomínáme na to, že ti druzí lidé nejsou prostředky našeho štěstí ani důvodem našeho neštěstí, nejsou ani podřízenými našich tužeb, ale jsou našimi rovnocennými partnery, našimi blízkými průvodci na cestě životem. Tedy partnery, se kterými ten náš soukromý život na zemi sdílíme. Proto bychom měli umět vůči nim projevovat i více vzájemnosti, radosti i laskavosti, upřímnosti a lidské otevřenosti, protože jiné, lepší průvodce mít v životě nebudeme. Farní charita by měla být tedy i jakýmsi pomyslným místem setkávání. Ať již formou společné účasti na farních projektech nebo pořádáním seminářů, panelových diskusí, zkrátka takovou rozšířenou formou společné rodiny, která se schází nejen u jednoho stolu, ale také fakticky v jednom domě pod jednou střechou. Proto myšlenku místa nebo budovy, kde bychom rozvoj farní charity mohli uskutečnit, bych v následujícím období rád rozvíjel. Uvidíme, kam a jak se farní charitě podaří rozrůst. Moc bych si přál, aby stejnou měrou, jak se na nás, jako na farní charitu, obracejí lidé, kteří pomoc potřebují, jsme mohli být stejnou měrou potřební i pro ty, kteří naopak něco ze svého života chtějí sdílet s ostatními." Uzavírá své plány do budoucna nový ředitel Josef Král.

Klad

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
13.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kladno - Slavia, 7. října 2017.

V Edenu to Rytířům nejde, na Slavii znovu nestačili

Ilustrační foto

Služeb úklidových firem využívá čím dál více lidí

OBRAZEM: Rybí slavnosti v Královicích si lidé užili

Královice - Před několika lety zde ještě bývala jen louka, kterou při deštích občas zaplavil protékající Bakovský potok. Tam kde se kdysi pásla zvěř, se dnes prohánějí pod vodní hladinou ryby a na ostrůvku uprostřed sídlí vodní ptactvo. Díky dotaci a finančnímu přispění starosty Královic Luďka Šofra vznikl v srdci obce 1,3 hektarový rybník s názvem Na Rybníčkách zadržující zhruba 12400 kubíků vody, který vydal o víkendu metráky ryb. 

Kam na víkendový fotbal plus výsledky

Kladensko - Poslední kolo mají na programu divize a krajské soutěže. 

Miroslava Jouzová: Nejvíce mě baví spojovat

Kolín - Město Kolín má spoustu židovských památek, o které se stará městská knihovna. Jednou z těch, kteří se židovskou problematikou ve městě zabývají je i knihovnice a historička Miroslava Jouzová. 

OBRAZEM: Švermovem prošel tradiční lampionový průvod

Kladno - Lampionový průvod, který osvítil ztemnělý večerní Švermov, uspořádala školní družina při ZŠ a MŠ ve Velvarské ulici v Kladně - Švermově a sdružení Švermováček. Fotogalerii připravila vychovatelka Jitka Zachová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT