Ve Smečně se obyvatelé rozdělili na dva nesmiřitelné tábory. Jedni viní současné vedení školy v čele s ředitelkou Lenkou Dandovou z porušování zákonů, nekvalitní výuky, špatného stavu budov nebo neprůhledného hospodaření s penězi. Stěžují si i někteří pedagogové. Na druhé straně barikády stojí její zastánci.

Kvůli ředitelce údajně v předchozích čtrnácti letech odešla většina z 38 učitelů. Někteří místní dokonce přihlašují děti do jiných škol. Podobné problémy přitom řešilo i předchozí vedení města. Kvůli této problematice se v úterý večer uskutečnilo mimořádné zasedání zastupitelstva.

Na veřejnost se také dostala soukromá korespondence mezi bývalým zastupitelem Josefem Kováříkem a Lenkou Dandovou.

,,Do celé kauzy jsem byl vtažen, aniž bych o to stál. Napsal jsem soukromý mail, který jsem myslel tak, že je ve škole válečný stav. Podle mého názoru se uměle vytvořila situace, jež vyvolala zbytečnou paniku. Pokud jsou ve škole nedostatky, ať se řeší legálním způsobem a ne zneužíváním soukromé korespondence“ hájil se před zastupiteli Josef Kovářík, který musel inkriminovaný mail vysvětlit i policistům.

S bývalým zastupitelem souhlasila i Lenka Dandová. ,,Naše dnešní setkání mi připomíná padesátá leta. Mail jsem mínila tak, že jsem již několik let na odstřel,“ uvedla ředitelka školy. A v sále městského úřadu bylo dusno.

Opačný názor zastává starostka Smečna Pavla Štrobachová. ,,Ten, kdo e-mail zlehčuje nebo bere na lehkou váhu, si počíná krajně nezodpovědně,“ řekla starostka přítomným.

Otázka odvolání nebo ponechání ředitelky ve funkci by se dala přirovnat k běhu na dlouhou trať. Zastupitelstvo ji totiž může odvolat pouze kvůli závažným a prokázaným pochybením.

V nejbližší době se ve škole uskuteční hospodářský audit a zařízení navštíví také inspekce. ,,Situace je složitá a nepřehledná. Důvodem zasedání bylo ukázat přítomným, v jakém jsme stadiu a jaké budou naše další kroky. Hlavně chceme, aby škola byla kvalitním vzdělávacím zařízením. Řešení celé situace nebude rychlé, ale děláme vše, co je v našich silách,“ vysvětlila starostka Pavla Štrobachová.

Ředitelka školy Lenka Dandová se při odchodu ze zasedání zastupitelstva víceméně odmítla o situaci s redaktorem Deníku bavit. ,,Bude audit, bude inspekce. Do té doby se nemám k čemu vyjadřovat,“ uvedla.

Dvě stě osmdesát žáků, jejich rodiče, pedagogové, ale i ostatní aktéři celé kauzy, si budou muset na výsledek počkat, až skončí chystané kontroly, které by měly prokázat zda ředitelka pochybila či nikoliv. Do té doby bude ve škole situace zřejmě taková, jaká je v současné době.

Z čeho viní ředitelku školy zastupitelstvo obce, rodiče a pedagogové? Jaké je přesné znění mailu, který vyvolal paniku mezi obyvateli Smečna? Co si o mailu myslí bývalý zastupitel Josef Kovářík a ředitelka školy Lenka Dandová? Podívejte se na video!