Zůstane ředitelka smečenské základní školy ve funkci či nikoliv? To je téma, které již několik týdnů hýbe děním v obci. Představitelé Smečna viní současné vedení školy v čele s ředitelkou Lenkou Dandovou z porušování zákonů, nekvalitní výuky, špatného stavu budov nebo neprůhledného hospodaření s penězi.

Ředitelka ale všechna obvinění rezolutně odmítá. ,,Pověst školy zničili ti, kteří celou kauzu začali,“ říká Lenka Dandová.

Na konci dubna se sešlo zastupitelstvo obce, které veřejně tento případ projednávalo. Od té doby školní zařízení navštěvují pravidelně kontroly, které posuzují, zda tady funguje vše tak, jak má. ,,Situace není dobrá. V současnosti se zde špatně pracuje a především se hůř jedná ať už s rodiči, nebo s dětmi,“ přiznává ředitelka školy.

Ve Smečně se již uskutečnil hospodářský audit, zařízení navštívili také kontroloři z České školní inspekce. ,,Abychom mohli zaujmout nějaké konkrétní stanovisko, musíme počkat na závěry všech kontrol. Nečekala jsem, že všechno potrvá takhle dlouho, ale podnětů k šetření bylo opravdu hodně. V příštím týdnu by již mohla být situace jasnější,“ uvedla starostka Pavla Štrobachová.

Vzhledem k tomu, že se školní rok blíží mílovými kroky ke konci, chtěli by mít zdejší zastupitelé o celé situaci jasno ještě v červnu. ,,Jsme domluveni, že zasedání svoláme klidně ze dne na den. Ze zákona není odvolaní ředitele nic jednoduchého a v tomto případě to lze jen kvůli závažnému pochybení nebo podle podnětů vycházejících od školské rady,“ vysvětlila starostka.

Ředitelka školy se ale nevzdává. ,,Profesní čest mi říká, že musím dotáhnout do konce alespoň letošní školní rok. Nechci od ničeho utíkat. Pokud se nenajde konkrétní důvod k odstoupení, tak místo neopustím,“ uvedla.Lenka Dandová zatím také nezná výsledky kontrol, které se uskutečnily.

,,Hospodářský audit si objednalo město a jak dopadl opravdu nevím. Výsledky kontroly České školní inspekce také zatím nemám k dispozici,“ dodala.

Pokud ale bude donucena k odchodu, věří, že má alespoň město připravenou koncepci, jež povede k nápravě.

Více se dočtete ZDE.