Z iniciativy Lenky Vrchlavské zorganizoval čtvrteční schůzku obou žen, která snad alespoň částečně otupila ostré hrany napjatých vztahů. O co se vedení radnice a příslušní úředníci v posledním týdnu ani nepokusili, trvalo Deníku jen několik minut.

Politické pozadí?
V souvislosti s výběrovým řízením se objevily informace, že rozhodnutí radních mělo politické pozadí. Vrchlavská je totiž manželkou předsedy kontrolního výboru a opozičního zastupitele Miloše Vrchlavského (ČSSD). Vztahy mezi vládnoucími občanskými a opozičními sociálními demokraty jsou přitom v Kladně na nadstandardně dobré úrovni.

Zdroj blízký radnici uvedl další příklad, a to, že ředitelem Domova důchodců v Kladně se po posledních komunálních volbách stal jiný opoziční zastupitel a lídr volební kandidátky ČSSD Zdeněk Syblík.

Kladenský primátor Dan Jiránek (ODS) k informacím, že post ředitelky MŠ je prý politickou trafikou, mimo jiné uvedl: „Paní Minářová i Vrchlavská jsou na základě doporučení komise obě vhodné pro funkci ředitelky. Že by se mělo jednat o nějakou trafiku, o tom nic nevím. Stojíme před problémem obsadit vedoucí funkci ve Vrchlického ulici, ale potřebujeme i někoho, kdo vybuduje novou školku ve Švýcarské ulici. Hlasoval jsem pro paní Minářovou, která má vzhledem ke svému nižšímu věku v tomto směru dlouhodobější perspektivu.“

Vnitrostranický boj
Informace o zpolitizovaném rozhodnutí rady odmítla i Vrchlavská, sama členka ČSSD. „To je nefér. V tom případě bych na Kladensku a Slánsku vlastně nemohla učit nikde,“ řekla v pátek Deníku. Tento týden ale naznačila, že má zprávy o tom, že v celé kauze se proti ní angažuje jedna její stranická kolegyně. „Je to vnitřní boj,“ prohlásila Vrchlavská.

Problém trvá
Jana Minářová se s rozhodnutím radních nemíní smířit. „Rada rozhodla bez mého vědomí a pověřila mě něčím, na co jsem se nehlásila. Připadám si jako vítěz, ale byla jsem poražena, což nemohu přijmout,“ řekla a zároveň odmítla nabízené pověření přípravou a řízením nové Mš ve Švýcarské ulici.
Vylučuje také možnost, že by dále v MŠ ve Vrchlického ulici pokračovala jako zástupkyně ředitelky Lenky Vrchlavské. Písemně se obrátila na vedení města s požadavkem, aby znovu přehodnotilo svůj postoj.

Podle náměstka kladenského primátora Antonína Kajgra, jenž má oblast školství na starosti, je ale verdikt radních prakticky neměnný. To v podstatě potvrdila i Vrchlavská, dřívější zastupitelka města. „Nedokáži posoudit, zda je možná nějaká změna, tedy revokace usnesení rady. Navíc není možné jmenovaného ředitele odvolat, aniž by se dopustil nějakého závažného pochybení,“ sdělila Deníku.

Výsledek schůzky
Lenka Vrchlavská a Jana Minářová se včera setkaly v kavárně na pěší zóně. Obě schůzku zhodnotily veskrze jako pozitivní. „Navzájem jsme se vyslechly a vysvětlily si svá stanoviska. Domluvily jsme se, že se situaci, kterou cítím jako křivdu, budeme v polovině srpna snažit řešit se zřizovatelem, tedy městem Kladnem. Paní Vrchlavské jsem řekla, že její situace ve školce nebude jednoduchá,“ uvedla Jana Minářová.

„Setkání bylo přínosné a neslo se v přátelském duchu. V mnohém jsme si porozumněly. V jednom jsme se ale přece jen vůbec neshodly. Trvám totiž na tom, že mi ve školce neumožnili nahlédnout do školního vzdělávacího programu, na což jsem měla právo, čímž jsem byla u konkurzu znevýhodněna. I to mohlo být důvodem, proč jsem skončila až na druhém místě,“ vyjádřila své stanovisko Lenka Vrchlavská.