„Město Kladno udělalo vše pro to, aby zmařilo hlasování v referendu a lidé neměli přístup k hlasovacím lístkům, kterých ostatně natisklo asi jenom šedesát procent. Tím bylo porušeno ústavní právo. Zásadní porušení zákona a férovosti hlasování vidím také v nepoctivé informační kampani města z veřejného rozpočtu, která vyzývala k neúčasti v referendu a dehonestovala iniciátory petice,“ vysvětluje důvod žaloby Šípová.

Její slova doplnila kladenská zastupitelka Anna Gamanová (Opravíme Kladno, Piráti a STAN), členka iniciativy Kladno bez hazardu. „Vedení města od začátku bojkotovalo vyhlášení referenda, neumožnilo nám o něm informovat v měsíčníku Kladno a naopak vyhrožovalo svým občanům, že pokud hazard skončí, přestane ve městě fungovat řada služeb. Množství stížností a znepokojivých zpráv od obyvatel o průběhu referenda je alarmující. To, co se odehrálo na Kladně při referendu, bez nadsázky ohrožuje důvěru občanů v instituce a demokratické procesy v našem městě," dodává Anna Gamanová z iniciativy Kladno bez hazardu.

Podle mluvčího kladenské radnice Víta Herala, tvrzení Anny Gamanové neodpovídají skutečnosti. "Výroky paní senátorky Šípové a paní zastupitelky Gamanové rozeslané v pondělí 23. ledna v tiskové zprávě odmítáme. Příprava i průběh místního referenda byly zcela v souladu se zákonem, což potvrdila i příslušná místní komise ve svém zápise ze dne 14.1 .2023 ve 21:45 hodin podpisem všech členů komise, a to včetně všech zástupců přípravného výboru (iniciátorů referenda). Jsme připraveni vše řádně doložit před soudem," sdělil mluvčí kladenské radnice Vít Heral.

 „ Mnozí konkrétní členové okrskových volebních komisí si stěžovali na nepatřičný až nezákonný nátlak ze strany podporovatelů iniciativy Kladno bez hazardu a nevhodné jednání konkrétních osob ve volebních místnostech, což je předmětem setření. Stejně tak máme řadu stížností od občanů na neurvalé chování agitátorů této iniciativy, anebo na nevhodný či nepovolený výlep plakátů na ploty a dveře domů před hlasováním. Informační stránky města kladnosrozumem.cz a informační letáky jsou zcela legitimní a je dokonce povinností města, aby ve veřejném zájmu své občany informovalo o možných dopadech výsledku referenda. O to více, když na webu kladnobezhazardu.cz a na sociálních sítích jsou prokazatelně uváděny nepravdy či zkreslená data,“ dodal mluvčí města.

I podle kladenského primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno), referendum proběhlo dle zákona.„Netušil jsem, že někdy budeme muset procházet referendem o problému, který neexistuje. Dobře jsme věděli, že to bude velice těžké, protože hazardní hry jsou tématikou, která se špatně vysvětluje. Byl to souboj se skupinou lidí, která nemá pragmatický pohled na věc a vnucuje jen to svoje jediné správné vidění světa. Velmi děkuji Kladeňákům, že si dokázali zachovat zdravý rozum, dali na naše doporučení a výraznou neúčastí v hlasování zcela jasně vyslovili svůj názor. Evidentně jsme vyspělé město, kde žijí rozumní lidé. Za to nikdy nepřestanu být vděčný,“ uvedl krátce po vyhlášení výsledku hlasování primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno).

Výsledky referenda o hazardu jsou neplatné kvůli nízké volební účasti. Výsledek referenda by byl pro zastupitele závazný, pokud by pro zákaz hlasovala nadpoloviční část zúčastněných a současně se zúčastnilo alespoň 35 procent ze všech oprávněných voličů.

"Z téměř 52 tisíc voličů se však do referenda zapojilo jen zhruba 13,5 tisíce lidí, tedy necelých 27 procent. Ačkoli téměř 75 procent všech hlasujících podpořilo zákaz heren, kvůli nízké účasti se vedení města nemusí tímto rozhodnutím řídit," dodala senátorka Šípová.