Pro termín referenda v polovině dubna hlasovalo na pondělním zasedání dvaadvacet zastupitelů, mezi nimi i tři z řad opozice. Pět zastupitelů se zdrželo a stejný počet hlasoval proti.

Volební místnosti se na určených místech v Kladně otevřou třetí dubnovou sobotu v osm hodin ráno a uzavřeny budou týž den ve dvacet hodin.

Na úhradu nákladů spojených s referendem bylo vyčleněno pět set tisíc korun z rozpočtové rezervy.

Kladenští zastupitelé schválili rozpočet.
Kladno má schválený rozpočet. Na investice letos padne přes šest set milionů

V Kladně se konalo historicky první referendum v lednu současně s prezidentskými volbami. Zúčastnil se ho ale nedostatečný počet voličů, pouze 26 procent, k platnosti jeho výsledku by přitom bylo potřeba alespoň 35 procent.Iniciativa Kladno bez hazardu byla přesvědčena, že referendum bylo městem sabotováno a bojovalo o jeho reprízu. Žalobu na město podala senátorka Adéla Šípová (Piráti).

Verdikt soudu: lednové referendum je neplatné

Soud pak v únoru rozhodl, že lednové referendum o plošném zákazu hazardu na Kladně je neplatné. Podle verdiktu mohlo být ovlivněno nevyváženým informováním ze strany města.

Termín druhého referenda se členům přípravného výboru z iniciativy Kladno bez hazardu příliš nezamlouvá. Senátorka Šípová a zastupitelka Anna Gamanová (STAN) se shodují, že měl být zvolen vhodnější termín, který by zvýšil pravděpodobnost dostatečné účasti hlasujících, aby byl tentokrát výsledek referenda platný a závazný. „Téma hazardu bude aktuální zcela jistě i za dva roky, například v době konání řádných krajských voleb,“ poznamenala Gamanová.

Srsti ještě malý klokánek moc nepobral, ale to se dožene
Podívejte se: v Zooparku Zájezd se narodilo mládě klokana

Vedení města, které vnímá problematiku odlišně a je přesvědčeno o tom, že hazard v Kladně není už dávno ožehavým tématem a netřeba ho více omezovat, referendum vyhlásilo v nejbližším možném termínu. „Město postupuje ve smyslu rozhodnutí soudu a podle zákona,“ řekl mluvčí kladenské radnice Vít Heral.

Dříve sto třicet, dnes dvanáct heren a kasin

Aktuálně je z původních 130 míst na území města Kladna, kam mířili hráči za hazardem, jen 12 heren a kasin na vymezených adresách. Vstup do těchto podniků podléhá několikastupňové přísné kontrole a hraní hazardu není povoleno například osobám pobírajícím sociální dávky.

Příjem největšího středočeského města z hazardu je ročně okolo sto milionů korun, které putují například na podporu sportu.