Veletrh cestovního ruchu Regiontour, který se koná každoročně v Brně, navštěvuje pravidelně od roku 1996 také město Slaný se svojí prezentací.

Slaný

Letošní setkání trvá od čtvrtka do neděle a Slaňáci ho pojali jako prezentaci lidového loutkového divadla, které doslova vjelo na výstaviště jako tomu bývalo v dobách minulých přímo na dřevěném voze.

Vzhledem k tomu, že loutkové divadlo ve Slaném sahá hluboko do historie a první zmínky o veřejných představeních jsou již z roku 1899, má se i letos město čím pochlubit.

„Na přípravě stánku jsme pracovali zhruba tři čtvrtě roku, od počátečního nápadu až po jeho realizaci. Měli jsme nejméně pět společných sezení i s grafičkou, aby iluze staročeského folkloru byla co nejdokonalejší. Pro dotvoření atmosféry nechybí našemu stánku ani sádelníky, džbány a ostatní dobové věci,“ uvedla manažerka slánské veletržní výpravy Jaroslava Prošková.

Přestože se společně s kolegyněmi Danielou Vörösovou a ředitelkou Vlastivědného muzea Slaný Boženou Frankovou zaznamenaly jistý pokles čtvrteční návštěvnosti oproti předešlým ročníkům, věří, že právě ke slánskému stánku si lidé dokáží tradičně najít cestu zejména o víkendu.

„Náš stánek má výhodu, že je rohový a tudíž větší a považujeme ho za atypický tím, že lidem hrajeme i divadlo. Pro návštěvníky máme připravenu pohádku Kašpárek a král, kde se v roli živého kašpárka představila Lucie Kolačkovská, což je zároveň i náš milý maskot,“ uzavřela Jaroslava Prošková.

Kladno

Pochopitelně, že stranou nezůstává ani největší středočeské město, které svůj stánek pojalo letos rize sportovně.

Bereme sport kladně – v tomto duchu je v letošním roce koncipována prezentace Kladeňáků, kteří se snaží přilákat zájem lidí zajímavým způsobem, a to prostřednictvím otočných černých kostek, na nichž je možné najít sportovní lákadla pro tento rok.

„Náš stánek je určitě nepřehlédnutelný a na panelech si lidé dozvědí, jaké zajímavé sportovní akce je čekají v Kladně tento rok. Ať již se bude jednat o tradiční atletický desetiboj nebo červnové mistrovství Evropy v aerobiku,“ přiblížila letošní lákadla referentka cestovního ruchu kladenského magistrátu

Šárka Netrvalová, která bude se svými kolegy na výstavišti až do neděle. Stejně jako ostatní očekává největší příliv návštěvníků v těchto víkendových dnech, kdy na výstaviště přicházejí pro zábavu i poučení celé rodiny.