VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kladno: Registrované partnertství ANO

Kladno - Kladno je dosud jediným středočeským městem, kde můžete uzavřít registrované partnertství. Od roku 2006 do dnešního dne zde bylo spojeno šedesát jedna svazků.

10.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Archiv

Prvním párem, který v Kladně uzavřel registrované partnerství, byli Miloslav Sejkora a Pavel Sýkora. Učinili tak 1. července 2006, v první den platnosti nového zákona. Homosexuálové ze středních Čech mohou uzavřít registrované partnerství pouze v Kladně. To je jedním ze 14 míst v republice, kde sídlí příslušný úřad. Samotný obřad se může po dohodě uskutečnit na jakémkoliv místě v kraji. Za rok a půl využilo možnosti registrovaného partnerství 487 gay a lesbických párů. V Kladně uzavřelo za rok 2006 registrované parterství 26 párů, vloni 27 párů a letos zatím párů osm.

Pro uzavření oproti sňatku nepostačí občanský průkaz, je třeba doložit osvědčení o státním občanství. Další podmínkou, která odlišuje registrované partnerství homosexuálnů od sňatku párů odlišného pohlaví, je to, že jeden z páru musí být Čech.¨V České republice tedy není možné uzavřít svazek homosexuálních cizinců. Ohledně dokládané dokumentace při registrovaném partnerství nastanou připravovanou novelou zákona nejspíše určité změny.
V současné době jsou oběma partnerům stejného pohlaví před obřadem odebrány občanské průkazy. Do patnácti následujících dní mají povinnost nechat si vystavit nové již s platným příjmením. Příslušná matrika úřadu vydá páru pouze potvrzení o odebrání průkazu.

Hlavní změna se bude týkat nejspíše právě této položky, která by se měla srovnat s postupem při sňatku heterosexuálů. Zde je pouze zastřižen roh průkazu a svatebčanům jsou občanky ponechány. Scénáře uzavírání registrovaného partnerství v Kladně mají rozdílnou podobu. Na matrice magistrátu největšího středočeského města nechávají na partnerech, aby si vybrali podobu a místo obřadu. „Scénáře necháváme skutečně na nich. Nejmenší i největší obřad se uskutečnil na Karlštejně. V prvním případě dvě ženy v salonku, ve druhém na nádvoří za účasti zhruba dvou stovek hostů,“ uvedla mluvčí kladenského magistrátu Petra Kučerová.

Rekordní počet hostů měli na svém obřadu zpěvák Pavel Vítek a manažer Janis Sidovský. Zaměstnanci kladenského úřadu již například zažili obřad dvou žen na zřícenině hradu Točník za účasti 90 hostů pod širým nebem. „Bylo to dojemné, obě partnerky byly oblečené v přírodních historických šatech,“ prozradila Kučerová. V Kladně je místem prohlášení osob vstupujících do registrovaného partnerství salonek v prostorách radnice. Pokud chtějí mít partneři obřad na jiném místě v kraji, lze tak učinit pouze za předpokladu, že jeden z nich má trvalé bydliště na území středních Čech.
Registrované partnerství je uzákoněno též v mnoha dalších zemích. V Dánsku od roku 1989, ve Francii od roku 1999, v Německu od roku 2001, Austrálii od roku 2003 a v Jihoafrické republice od roku 2004.

Registrované partnerství může být uzavřeno pouze ve čtrnácti městech České republiky:
1.
Hlavní město Praha – Praha 1
2. Středočeský kraj - Magistrát města Kladna
3. Jihočeský kraj - Magistrát města České Budějovice
4. Plzeňský kraj - Úřad městské části obvodu Plzeň 3
5. Karlovarský kraj - Magistrát města Karlovy Vary
6. Ústecký kraj - Úřad městského obvodu Ústí nad Labem-město
7. Liberecký kraj - Magistrát města Liberce
8. Královehradecký kraj - Magistrát města Hradec Králové
9. Pardubický kraj - Magistrát města Pardubice
10. Vysočina - Magistrát města Jihlava
11. Jihomoravský kraj - Úřad městské části Brno-střed
12. Olomoucký kraj - Magistrát města Olomouc
13. Moravskoslezský kraj - Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
14. Zlínský kraj - Magistrát města Zlín

Autor: Jana Nováková

10.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Akce Deníku - Česko zpívá koledy tradičně před Základní školou Velvary.
137

Česko zpívalo koledy, tradičně na řadě míst také na Kladensku

Videosouhrn Deníku – středa 13. prosince 2017

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Do boje s drogami se experti vrhají společně. Spojenými silami

Střední Čechy – Novou zbraní v boji s nástrahami návykových látek se má stát krajská protidrogová komise, zřízená jako poradní orgán středočeského radního pro oblast bezpečnosti a ICT Roberta Bezděka (ANO). O jejím ustavení ve středu informovala Helena Frintová z krajského úřadu. S tím, že komise by měla přispět ke koordinaci aktivit směřujících k ochraně jednotlivců před škodami způsobenými užíváním návykových látek, hazardním hraním a před dopady v podobě trestné činnosti.

Buldoci přemohli bílinské Draky

Slaný - Od 4. listopadu čekali na tříbodovou výhru hokejisté Řisut. Poslední celek II. ligy Západ se dočkal ve středu večer, kdy porazil Bílinu vysoko 7:2.

Úpravy v parku před divadlem v Kladně už vrcholí

Kladno – Park u kladenského městského divadla, který je běžně přístupný veřejnosti, už má novou podobu. Na prostranství vedle kavárny přibyly vodní prvky a nové okrasné prvky.

Stav třetiny středočeských mostů volá po opravě

Střední Čechy – Přemostění Červeného a Bakovského potoka ve Velvarech na Kladensku, most přes odvodňovací strouhu u obce Klíčany na Praze-východ, dvoumetrový můstek přes meliorační sběrač u Husí Lhoty nedaleko Mladé Boleslavi či necelých pět metrů dlouhý most přes Křenovku v okrajové části Kutné Hory zvané Perštejnec. To jsou mosty Středočeského kraje, které patří k nejhorším.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT