Prvním párem, který v Kladně uzavřel registrované partnerství, byli Miloslav Sejkora a Pavel Sýkora. Učinili tak 1. července 2006, v první den platnosti nového zákona. Homosexuálové ze středních Čech mohou uzavřít registrované partnerství pouze v Kladně. To je jedním ze 14 míst v republice, kde sídlí příslušný úřad. Samotný obřad se může po dohodě uskutečnit na jakémkoliv místě v kraji. Za rok a půl využilo možnosti registrovaného partnerství 487 gay a lesbických párů. V Kladně uzavřelo za rok 2006 registrované parterství 26 párů, vloni 27 párů a letos zatím párů osm.

Pro uzavření oproti sňatku nepostačí občanský průkaz, je třeba doložit osvědčení o státním občanství. Další podmínkou, která odlišuje registrované partnerství homosexuálnů od sňatku párů odlišného pohlaví, je to, že jeden z páru musí být Čech.¨V České republice tedy není možné uzavřít svazek homosexuálních cizinců. Ohledně dokládané dokumentace při registrovaném partnerství nastanou připravovanou novelou zákona nejspíše určité změny.
V současné době jsou oběma partnerům stejného pohlaví před obřadem odebrány občanské průkazy. Do patnácti následujících dní mají povinnost nechat si vystavit nové již s platným příjmením. Příslušná matrika úřadu vydá páru pouze potvrzení o odebrání průkazu.

Hlavní změna se bude týkat nejspíše právě této položky, která by se měla srovnat s postupem při sňatku heterosexuálů. Zde je pouze zastřižen roh průkazu a svatebčanům jsou občanky ponechány. Scénáře uzavírání registrovaného partnerství v Kladně mají rozdílnou podobu. Na matrice magistrátu největšího středočeského města nechávají na partnerech, aby si vybrali podobu a místo obřadu. „Scénáře necháváme skutečně na nich. Nejmenší i největší obřad se uskutečnil na Karlštejně. V prvním případě dvě ženy v salonku, ve druhém na nádvoří za účasti zhruba dvou stovek hostů,“ uvedla mluvčí kladenského magistrátu Petra Kučerová.

Rekordní počet hostů měli na svém obřadu zpěvák Pavel Vítek a manažer Janis Sidovský. Zaměstnanci kladenského úřadu již například zažili obřad dvou žen na zřícenině hradu Točník za účasti 90 hostů pod širým nebem. „Bylo to dojemné, obě partnerky byly oblečené v přírodních historických šatech,“ prozradila Kučerová. V Kladně je místem prohlášení osob vstupujících do registrovaného partnerství salonek v prostorách radnice. Pokud chtějí mít partneři obřad na jiném místě v kraji, lze tak učinit pouze za předpokladu, že jeden z nich má trvalé bydliště na území středních Čech.
Registrované partnerství je uzákoněno též v mnoha dalších zemích. V Dánsku od roku 1989, ve Francii od roku 1999, v Německu od roku 2001, Austrálii od roku 2003 a v Jihoafrické republice od roku 2004.

Registrované partnerství může být uzavřeno pouze ve čtrnácti městech České republiky:
1.
Hlavní město Praha – Praha 1
2. Středočeský kraj - Magistrát města Kladna
3. Jihočeský kraj - Magistrát města České Budějovice
4. Plzeňský kraj - Úřad městské části obvodu Plzeň 3
5. Karlovarský kraj - Magistrát města Karlovy Vary
6. Ústecký kraj - Úřad městského obvodu Ústí nad Labem-město
7. Liberecký kraj - Magistrát města Liberce
8. Královehradecký kraj - Magistrát města Hradec Králové
9. Pardubický kraj - Magistrát města Pardubice
10. Vysočina - Magistrát města Jihlava
11. Jihomoravský kraj - Úřad městské části Brno-střed
12. Olomoucký kraj - Magistrát města Olomouc
13. Moravskoslezský kraj - Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
14. Zlínský kraj - Magistrát města Zlín