Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstrukce zámku v Buštěhradě? Když on vlastně ani není projekt…

Praha – Zamýšlená rekonstrukce zámku v Buštěhradě na Kladensku, z něhož se podle plánů někdejšího hejtmana Davida Ratha mělo stát společenské a kulturní centrum Středočeského kraje, je zřejmě v nedohlednu. Aspoň prozatím. Plány na rozsáhlé opravy a úpravy, které odstartovaly strmý Rathův pád a jeho vazební stíhání v souvislosti s korupční kauzou (sedm milionů korun, které měl exhejtman u sebe při svém zatčení, totiž byly podle police úplatkem navázaným právě na zakázku v Buštěhradě) vzaly za své. Rozhodnutí o tom, co se zámkem dál, nechává současné vedení Středočeského kraje na nové reprezentaci, jež vzejde z podzimních voleb.

4.8.2012
SDÍLEJ:

David Rath ještě na svobodě při prohlídce buštěhradského zámku.Foto: davidrath.cz

Jiný postup vlastně ani nepřichází v úvahu. Naznačuje to čerstvý posudek znaleckého ústavu Bohemia Experts, kterývedení krajenechalo vypracovat v souvislosti s vlastním šetřením „kauzy Buštěhrad". Podle Markéty Vítkové z tiskového oddělení středočeského hejtmanství, která v pátek o závěrech posudku informovala, se v tomto dokumentu mimo jiné konstatuje, že připravená projektová dokumentace obsahuje takové nedostatky, jež by v podstatě neumožnily rekonstrukci realizovat.„Projektová dokumentace pro stavebně architektonickou část rekonstrukce střední části a východního křídla zámku je zpracována velmi zjednodušeně a vyskytují se v ní chyby,"uvádí posudek s tím, že hodnocený materiál nelze považovat za dokumentaci, podle níž by se mělo stavět. S odřenýma ušima by dosahoval úrovně podkladu pro stavební povolení!

Věc se tak stane kauzou pro právníky. Podle slov hejtmanky Zuzany Moravčíkové totiž tím, že se zhotovitelem projektu kraj 31. května uzavřel dohodu o ukončení spolupráce, věc nemůže končit.„Vedení krajese po právní analýze obrátí na firmu Aria, která projekt vypracovala, a bude žádat kompenzace za nekvalitní zpracování projektu až do výše uhrazené částky 4,7 milionu korun," zdůraznilaMoravčíková.

Znalci z Bohemia Experts také podle Vítkové posuzovali rozpočet rekonstrukce zámku, s nímž ve výběrovém řízení zvítězila jako zhotovitel firma Konstruktiva Branko. „Celkový součet ohodnocených prací a materiálu na zámek, nádvoří a interiéry je v souladu se standardem – a tedy i obvyklými cenami," tlumočila mluvčí závěry znalce. Ten konstatuje, žejím zjištěná cenová odchylka se odlišuje „v míře běžných výkyvů obvyklých cen".

(zw)

Téma politických půtek

 Horký brambor a jedno z ožehaných předvolebních témat nejnesmiřitelnějších politických protivníků. To se nyní stává z „kauzy zámku Buštěhrad". „Kam s ním?" ptá se opoziční zastupitelRaduan Nwelati(ODS), podle něhož kraj investoval 20 milionů do obnovy zahrad, uprostřed nichž stojí ruina zámku. A pokud nezačne rekonstrukce, smlouva o převodu určuje, že se zámek vrátí původnímu majiteli – městu Buštěhrad. To ale navrácení odmítá; peníze na rekonstrukci nemá šanci sehnat. Navíc prý nikdo z kraje s městem ani nejedná. Nwelati si prý také není jistý tím, zdavedení krajedostatečně ukončilo spolupráci s dodavatelkou firmou, aby nehrozily závazky do budoucna.

Podle slov hejtmanky Zuzany Moravčíkové (ČSSD) bezprostředně po vzniku „Rathovy" aféry spojené s rekonstrukcí zámkuvedení krajerozhodlo o ukončení projektu Buštěhrad – a 31. května byla se zhotovitelem plánované rekonstrukce podepsána dohoda o ukončení  stavby a odstoupení od smlouvy bez jakýchkoli dalších nároků vůči Středočeskému kraji. „A co se týče opravené zahrady, její rekonstrukce umožnila vzniknout samostatné klidové zóně a bude postupně významným městským odpočinkovým a relaxačním centrem. Předtím totiž byla zahrada fakticky obrovskou černou skládkou v samotném centru Buštěhradu," míní Moravčíková. Složitější je odpověď na otázky k budoucnosti stavby. Existuje několik variant od zakonzervování přes jednoduché dokončení či realizaci původního projektu – přičemž je třeba posoudit budoucí možnosti společensko-kulturního využití případně rekonstruované památky a také pokrytí provozních nákladů. Památku se kraj zatím vracet městu nechystá – chce prý hledat širší řešení ve spolupráci města Buštěhrad, Středočeského kraje a Ministerstva kultury ČR.

 

Autor: Redakce

4.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení