Po první etapě rekonstrukce šedesátiletého Divadla Lampion by především diváci měli zaznamenat výraznou změnu k lepšímu v pohodlí a zkulturnění prostředí. „Buduje se nové jeviště a hlediště, které bude více zkoseno, což divákům umožní lepší výhled a zároveň rozšíří možnosti využití těchto prostor i pro jiná divadelní představení než jen loutková. Oproti původnímu plánu se řešila i akustika a bude zde udělána nová audiovizuální technika, jež nebude vyžadovat přestavby,“ sdělil první náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek.

Při opravách se ale myslelo i na herce a na úkor zúžení širokých chodeb se jim zvětšují šatny. „Opravili jsme střechu, vyměnili okna a udělali zateplení a zároveň s tím se budova dočká nové fasády. Pracuje se i na vzduchotechnice,“ řekl Bernášek. První fáze rekonstrukce přitom vyjde na 15,8 milionu korun a z toho deset procent uhradí město Kladno. Většina finančních prostředku jsou peníze z evropských fondů.

Stejně jako mnoho oprav starých budov se ani tato neobešla bez komplikací. „Když jsme odkryli prostor bývalého občerstvení, zjistili jsme, že některé zdi nejsou skutečné, ale jen prkna pobitá rákosem, jež byla nahozena. Ukázalo se, že je to nějaké zabednění z doby, kdy to byl ještě taneční sál, ale to vše už bylo vyzděno,“ uvedl náměstek.

Kromě těchto změn bude ve druhé fázi úprav v zadním traktu divadla vybudována kavárna, která podle plánu bude mít dvojí využití: jednak pro veřejnost a za druhé by měla nabídnout volná pracovní místa pro handicapované lidi z Kladenska. Při tomto projektu spolupracuje jak město, tak i kladenské zařízení Zahrada, poskytovatel sociálních služeb, a občanské sdružení Etincelle. Projekt kavárny by měl stát čtyři miliony korun plus vybavení.

I přesto, že Středočeské divadlo již prošlo několika dílčími opravami, z čehož poslední se uskutečnila asi před třemi lety, je generální rekonstrukce na místě.

„Teď jsme ve fázi, kdy tým odborníků pod vedením architekta Vávry posuzuje stav budovy od půdy až po sklep. Na konci září by studie měla být předložena městské radě. Následně by měl být zpracován projekt ke stavebnímu povolení, a pokud vše půjde dobře, kompletní rekonstrukce by měla začít příští rok,“ sdělila ředitelka společnosti Kultura pro Kladno Blanka Bendlová a dodala, že z odborných expertiz vyplývá, že stav budovy je katastrofální.