Desítky dětí se u příležitosti celosvětového svátku sešly ve švermovském lesíku, aby se zúčastnily nejen oblíbené ekologické soutěže, ale především hromadného sešlapávání PET lahví. Tímto počinem provedli všichni společně i s pořádajícícmi členy Naučného střediska ekologické výchovy v Kladně vůbec první zápis do České knihy rekordů.

„Je to až neuvěřitelné, kolik jedna plastová nádoba na odpad o objemu 1100 litrů dokáže pojmout lahví. Touto akcí jsme dětem chtěli ukázat, že je důležité nejen odpad separovat, ale i PET láhve sešlapávat, protože oproti 372 nešešlapaným se jich zmačkaných do kontejneru vešlo více než třikrát tolik,“ uvedl pořadatel akce Luděk Hora. Dobrý nápad v neposlední řadě ocenil i přihlížející inspektor z Agentury Dobrý den z Pelhřimova, stejně jako kladenský primátor Dan Jiránek. Zda je možné rekord překonat, vyzkouší příští týden žáci základních škol v Mělníku.

„Jsem velice rád, že naše děti mohly poznat, jakým způsobem je možné také odpad likvidovat. Mládež se učí mnohem rychleji a ochotněji než my dospělí, a tak je prima, že to bylo pojato i tímto zábavným způsobem,“ uvedl primátor Kladna Dan Jiránek. Ekologická soutěž spojená s rekordem prověřila navíc znalosti dětí z oblasti přírody. „Sice jsme hodně zmokli, ale moc nás to bavilo. Cestou lesem jsme museli poznávat houby, rostliny, zvířátka a jejich stopy,“ řekla žákyně šesté třídy Základní školy v Norské ulici v Kladně.