Šlo o náročný závod, kde si měli účastníci dokázat, jak fyzicky jsou zdatní.
V letošním roce přijel rekordní počet pětadvaceti hlídek z celé České republiky. Výjimkou nejsou ani odvážní čtyřicátníci či čistě dámské hlídky.
Samotný závod začal v sobotu u berounské rozhledny Děd, kam hlídky dovezl autobus. Skautské středisko Stíny noci z Libušína s velitelkou závodu Lindou Pažitkou Palasovou a zástupcem Martinem Jackem Krčkem přichystali pro účastníky devět úkolů v terénu, rozmístěných od Berouna k Libušínu.
V prvních ročnících byla trasa kratší a také úkoly byly méně náročné. Prvního ročníku se tehdy účastnilo jen osm hlídek. Letos mají soutěžící na zdolání trasy dvanáct a půl hodiny. Pravidlem bývá, že ne zcela všichni projdou všemi stanovišti, laťka je nastavena skutečně vysoko.
Letos na soutěžící čeká například profesionálně připravená zdravověda s maskovaným figurantem, záchrana tonoucího na rybníku pomocí raftu, lanový park, lezecká stěna, motokáry, ale také třeba slalom na invalidním vozíku.
Kolem šestnácté hodiny se dostavila na motokáry v Rozdělově první hlídka.
„Předposlední disciplínu motokáry a padesát čtyři kilometrů máme za sebou. Startovali jsme okolo páté hodiny ráno. Na závodech jsme poprvé a docela dobře jsme si na trati se vším poradili,“ svěřili se v rychlosti Ivan Kyšner a Rosťa Hlavsa z Nového Strašecí.
Se stopkami v ruce ostře sledovali dění na trati Mirka Kozlíková Všetečka a Miroslav Klíma Klimbas.
„Oba závodníci mají za úkol projet za deset minut co nejvíce kol. Jak to vypadá, spousta hlídek se k nám ani nedostane. Trať je náročná a zvládnout trasu v časovém limitu bude dost obtížné,“ dodali rozhodčí.
Vítězná hlídka Radek Stöhr ze Smečna a Martin Storek z Unhoště si kromě hodnotných cen odvezla putovní pohár. (kos)