„Když přišlo o víkendu další omezení, začala jsem přemýšlet, čím bychom mohli lidem pomoci. A jako první mě napadly roušky,“ předeslala Jarmila Střesková Buršíková.

Rozhodnutí bylo nasnadě. Celoročně totiž v žehlírně provádí drobné opravy, zkracují oděvy, takže stroje mají k dispozici. „Našla jsem si střih a děláme roušky skládané. Někdo šije, jiný zažehluje. Vše musí být z pevné bavlny i tkalouny, aby se to dalo prát na vysokou teplotu. A u nás vše ještě přežehlíme, tím se viry a bakterie také zabijí,“ poznamenala provozovatelka.

Sehnat materiál byl prý trochu problém, galanterie jsou vyprodané, ale nakonec se podařilo získat v Mladé Boleslavi štočky stoprocentního bavlněného kepru, což je více než dobrá zpráva. „Je vhodný na výrobu zdravotnického materiálu,“ připomněla Jarmila Střesková Buršíková.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Díky své zručnosti se jí i její kolegyni podařilo našít jen za pondělní noc 80 kusů roušek a v úterý krátce před polednem už byly na dalších 60 kusech. „Vyrobíme jich odhadem šest za hodinu. Ještě v pondělí jsme měly před provozovnou ceduli, že šijeme roušky, ale musely jsme ji sundat, zájem i na Facebooku byl během dvou hodin tak obrovský, že už další zakázky nyní slibovat nemůžeme,“ vysvětlila.

V žehlírně nyní prioritně vyrábějí roušky pro kladenskou poštu, která se na ně obrátila. „Je potřeba, aby ochranné pomůcky měly v první řadě lidé v exponovaných profesích. Jelikož se věnujeme nyní jen šití, budeme se snažit uspokojit co nejvíce požadavků,“ připomněla majitelka žehlírny Bublina. Republiku nyní podle ní zachraňují právě švadlenky. Je ale ráda, že se zapojují i další lidé.

Zároveň vítá, že podnik nemusí být zavřený. „Mám z toho velmi dobrý pocit, že jsme nějak využité. Dojal mě jeden náš zákazník, který nic nepožadoval, jen donesl zálohu na vyžehlení stovky košil, prý abychom se finančně nepoložily. To mě dojalo k slzám,“ dodala Střesková Buršíková.

Koronavirus v Česku