Jak potvrdil místostarosta Slaného Pavel Rubík (ODS), cílem obnovy Slánské hory je podpora původní flóry a lepší přístupnost.

Podle ochránců přírody Slánská hora posledních šedesát let zarůstá vegetací, která utlačuje původní druhy. Má být přitom hlavně skalní stepí s teplomilnou květenou, které stín neprospívá. Po úpravách by se těmto rostlinám, mezi které patří například i zákonem chráněná tařice skalní, mělo dařit lépe.

Kořeny stromů a keřů navíc narušují skaní masiv. „Chceme vykácet částečně zeleň, která ničí skály, a vymýtit invazní dřeviny, která tam nemají co dělat,“ řekl místostarosta Rubík. Významné stromy a místa, kde hnízdí ptáci, podle něho zůstanou zachovány.

Přerůstající stromy a keře také ztěžují cestu na horu. Kromě prořezů budou výhledově opraveny i povrchy cest.

První část průklestu suchých, nemocných a nebezpečných stromů z jižní strany hory a na takzvané terase proběhla v březnu. „Vykáceno bylo okolo tří set padesáti dřevin, většinou šlo o nálety. Část dělali naši pracovníci a dílem tam zasahoval kladenský arborista Robert Stříbrný. Vše bylo potřeba zvládnut do konce vegetačního klidu,“ připomněl Vladislav Konvalinka, vedoucí údržby zeleně podniku Technických služeb Slaný.

Podzimní kácení na severních skalách

Na podzim je plánováno další kácení, tentokrát v severních skalách. A zároveň i obnova vyhlídek a zábradlí.

Město podle místostarosty Rubíka požádá na revitalizaci hory o evropskou dotaci, která by měla pokrýt 90 procent z předpokládaných třímilionových nákladů.

Evropské peníze v celkové výši pět milionů korun by měly být investovány i do naučné stezky. Už poněkolikáté tam přibudou nové naučné cedule, ty předchozí pokaždé časem podlehly nájezdům vandalů. V příštím roce bude proto stezka na Slandě obnovena v odolnějším provedení. Panely budou kromě základních informací obsahovat i QR kód, po jehož načtení se zájemcům v mobilu ukážou podrobné informace.

Na vrcholu Slánské hory jsou také tři velké dřevěné kříže symbolizující utrpení místních obyvatel za třicetileté války, které tam byly poprvé vztyčeny díky hraběti Bernardu Ignáci z Martinic v roce 1662. Nejsou původní, v minulosti byly několikrát obnoveny. Nyní by je měly nahradit kříže kovové v moderním designu.

Slánská hora, kterou se podařilo před časem zachránit před úplným vytěžením, představuje lokální přírodní dominantu s čedičovými skalami. Je pozůstatkem sopečné činnosti. Podle legendy bylo město pojmenováno po slaném prameni, který vyvěral na úpatí hory. Pramen objevil v roce 750 kníže Nezamysl, který místem projížděl se svou družinou. Pod městem se nachází i slané jezero, které bylo objeveno při výstavbě kamenouhelných dolů.