Čilý stavební ruch panuje už od června v kladenských Kročehlavech, kde začala revitalizace místního sídliště. To je největším v Kladně. Podle plánů zde vznikne úplně nová pěší zóna, chodníky, parkoviště a přibude zeleně.

V současné době dělníci pracují především na zdejším Václaváku, kde cedule upozorňují chodce na to, že procházejí staveništěm. To by mohlo mít vliv na klesající tržby zdejších obchodníků. Překvapivě to ale vypadá, že tomu tak není.

,,Tržby nám neklesají. Možná je to spíš naopak. Dělníci s námi spolupracují, takže lidé například při vchodu do prodejny problémy nemají,“ sdělila Zdeňka Rohanová ze zdejšího obchodu s textilem.

Podobné to bylo i v prodejně sportovního zboží. ,,Tržby máme pořád stejné. Stavba pěší zóny je neovlivnila. Všechno souvisí se vším. Teď je spíš hodně lidí na prázdninách,“ uvedla pracovnice obchodu.

Zbývající prodejny s výjimkou jedné hospody patří výhradně Vietnamcům. Prodávají zde nejrůznější artikly od levného textilu až k dětským hračkám. Ti mluvili jako jeden muž. ,,Problémy nemáme,“ tvrdili téměř sborově tito obchodníci.

Stavební práce na Václaváku by měly skončit do konce prázdnin. Kompletní rekonstrukce celého sídliště potrvá déle. Největší část stavebních prací by podle náměstka kladenského primátora Vojtěcha Munzara měla skončit na konci roku 2011.

Munzar: Rekonstrukce Václaváku skončí o prázdninách
Náměstek kladenského primátora Vojtěch Munzar pracuje na projektu revitalizace největšího kladenského sídliště déle než tři roky. I proto mu Kladenský deník položil několik otázek, které s ním souvisejí. Jakým způsobem vlastně revitalizace kročehlavského sídliště začala?
V podstatě to odstartovala stavba nové autobusové zastávky ve Vrchlického ulici. Do konce prázdnin by měla být hotova kompletní rekonstrukce Václaváku. Zanedlouho začnou opravy prostranství směrem k tržnici. Revitalizace se týká i přilehlých vnitrobloků. Souběžně mohli i jednotliví obyvatelé sousedních domů žádat o dotace na jejich opravy.
Město dalo dvě výzvy, kam se mohli zájemci o dotace na tyto rekonstrukce přihlásit. Jaký byl vlastně zájem o peníze na opravy domů?
V obou výzvách jsme přijali 28 žádostí, 17 jich bylo úspěšných. Znamená to, že se opraví sedmnáct domů v Kročehlavech. V těchto objektech je zhruba 1600 bytů. Jak dlouho práce na obnově sídliště potrvají?
Plánovací období Evropské unie je do roku 2013. Jsou zde ale i další dva roky na různé dodělávky. Čas tedy máme do roku 2015. Předpokládám, že by veřejné prostranství mělo být dokončeno nejpozději do konce příštího roku.
Revitalizace Kročehlav je rozdělena do několika částí. Do jakých?
Má čtyři etapy, které se vzájemně prolínají podle jednotlivých lokalit. Zjednodušeně by šlo říct, že se jedná o Václavák, pěší zónu směrem k tržnici, Italskou ulici a její vnitroblok. Kromě lokalit se prolínají i časově. Takže nejde říct, že jedna etapa skončila a další začíná. Kolik peněz budou opravy stát?
Celkem to je víc než 300 milionů korun. ⋌(mat)