I. etapa

Opravy Vinařického ulice měly původně stát 20 milionů korun a skončit v dubnu. Ve Vinařického ulici v současnosti dělníci dokončují poslední práce první etapy. Opravy se týkaly především modernizace inženýrských sítí a silničního mostu. Kvůli nečekaným archeologickým nálezům muselo město zvýšit investice, díky nimž lidé při procházení opravenou ulicí například uvidí základy Pražské brány nebo takzvaného barbakánu, který v minulosti umožňoval lepší ochranu před nepřítelem.

II. etapa

Další práce na druhé etapě začnou nejdříve v příštím roce. Pokračovat se bude dle plánu na pěší zóně v Husově ulici. To potvrdil slánský místostarosta Jaroslav Hložek. Akce bude stát přes 40 milionů korun.

Začátek prací na pěší zóně se bude podle Hložka odvíjet od počasí.

Další fáze rekonstrukce totiž počítá s výměnou kanalizace, která je v některých místech až čtyři metry pod zemí a vedení města předpokládá, že tyto práce nebude možné udělat v zimě.

„Vodovodní a kanalizační přípojky jsou u některých objektů velmi staré a sítě neuvěřitelně hluboko. Musíme to projednat s projektantem, abychom zjistili, co se dá udělat a jsou-li tyto práce v zimě proveditelné,“ uvedl Hložek. Pravděpodobným termínem zahájení prací podle něj bude příští rok na jaře.

V Husově ulici budou nové chodníky, povrch silnice, veřejné osvětlení a kanalizace. „Budeme to dělat v několika etapách. Přístupnost k objektům nebude snadná,“ dodal místostarosta.

Týmová práce

Studii revitalizace centra několik let připravoval tým architektů pod vedením Jaroslava Sýkory.

Experti rozdělili Slaný na 22 celků, které budou opravovány postupně. Ulice historického jádra dlouho nikdo zásadněji nerekonstruoval.

Stopy po posledních rekonstrukcích jsou podle architektů víceméně nešetrnými zásahy do městské památkové zóny a vnášejí do ní cizí materiály či neodpovídající prvky městského mobiliáře.

Celkem za revitalizaci město z rozpočtu a dotací zaplatí 300 až 400 milionů korun.

(hus, čtk)