Ta by měla být provedena alespoň jednou ročně, a to od kominíka s náležitým oprávněním. Pokud lidé topí pevnými palivy, pak dokonce třikrát do roka. Některé úkony sice může majitel komínu, kotle či plynového topidla provést sám, aby komín správně a bezpečně fungoval, ale kontrola odborníka je také nezbytně nutná.

To většina lidí podceňuje. Netuší přitom, jak velké riziko podstupují. Nejenže mohou sáhnout hluboko do kapsy v případě desetitisícové až statisícové pokuty při neprovedení revize, svým chováním navíc ohrožují bezpečnost svoji i svého okolí. Pokud revizi nemají, nemusí jim v případě požáru pojišťovna vyplatit ani korunu.

Požárů souvisejících s topidly a komíny registrují hasiči za zimu stovky. Podle odborníků patří mezi nejčastější příčiny jejich vzniku nesprávná obsluha kotle či umístění hořlavých látek v jeho blízkosti, manipulace se žhavým popelem, dále zazděný trám v komíně, velmi častou příčinou vzniku požáru jsou také jiskry z komína nebo vznícení sazí.

Bezkonkurenčně nejvíce požárů vznikne právě v komíně. Například za loňskou topnou sezonu vzniklo vznícením nevyčištěných sazí pětaosmdesát procent ze zmiňovaných požárů.

Ohledně služeb kominíků lidé váhají, podobně jako se samotným nákupem paliv, až do poslední chvíle.

„Pravidelně se nám v kanceláři rozezní telefon, jakmile se trochu ochladí. Přesto je mnohem lepší, pro nás i zákazníky, aby s kontrolami začali už v létě. Kdyby se totiž náhodou zjistili nějaké závady, tak je čas na to, aby se s nimi ještě dalo něco udělat. Jakmile je ale nechají na dobu, kdy je vzhledem k počasí nutné topit každý den, může je jednodenní výpadek nemile překvapit. Každoročně máme nejvíc práce v září a teď v říjnu,“ řekla Deníku kominice a majitelka kominictví Diana Staňková.

Dodala, že komín na pevná paliva do 50 kW výkonu spotřebiče si mohou lidé vyčistit sami a kominíka si pak pozvat už jen na kontrolu. Lidé by se rozhodně měli k celé věci stavět zodpovědně a nic nepodceňovat. Ještě před topnou sezonou kominíci doporučují vyčistit kouřovod a zkontrolovat komín, aby bylo vše připravené a hlavně průchozí. A samozřejmě topit pouze předepsanými palivy.



Ačkoli prý kominíci nosí štěstí, v některých případech tomu tak není. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil Pavel z Kladenska.

„Kominík byl u mě asi před dvěma lety. Připadal mi, že je to ale spíše kominík do kanceláře. Pořád se vyptával, jak se na komín dostane. Docela mě to zarazilo. Prostě se mu do toho nechtělo. Nakonec to bylo tak problematické, že mi komín ani nevyvložkoval a musel jsem si objednat někoho jiného. Ten člověk by zkrátka nejraději všechno odškrtal jen na papíře,“ popsal svoji zkušenost.

Pravidelná údržba může zachránit život, říká kominice Diana Staňková  

Diana Staňková, majitelka rakovnického kominictví a také jedna ze tří ženských zástupkyň kominického cechu ve Středočeském kraji. 

close Kominice Diana Staňková. info Zdroj: archiv firmy zoom_in Začala topná sezona. Jak se tedy správně starat o komín a co určitě nezanedbat?

Ještě před topnou sezonou doporučuji vyčistit kouřovod a zkontrolovat komín, aby bylo vše připravené a hlavně průchozí. A samozřejmě topit pouze předepsanými palivy. Pokud jde o dřevo, často se stává, že lidé topí mokrým dříví, což není dobře, protože právě tím si kotel zanáší. U plynových spotřebičů je kontrola průchodnosti také důležitá, protože i spalinové cesty se mohou zanést. Spoustu lidí o tom ale neví a potom se diví. Následkem může být i otrava oxidem uhelnatým, která bohužel často končí až smrtí. Proto doporučujeme detektory, které na toto nebezpečí dokážou včas upozornit zvukovým signálem. Ty nejobyčejnější na baterky se dají koupit za pár korun. 

Kdy je tedy nejlepší zavolat odborníka a nechat si vše zkontrolovat?

Pravidelně se nám v kanceláři rozezvučí telefon, jakmile se trochu ochladí. Přesto je mnohem lepší, pro nás, i pro zákazníky, aby s kontrolami začali už v létě. Kdyby se totiž náhodou zjistily nějaké závady, tak je čas na to, aby se s nimi ještě dalo něco udělat. Jakmile je ale nechají na dobu, kdy je vzhledem k počasí nutné topit každý den, může je jednodenní výpadek nemile překvapit. Každoročně máme nejvíc práce v září a teď v říjnu. Ještě dodám, že komín na pevná paliva, která má objem do 50 kW výkonu spotřebiče si mohou lidé vyčistit sami a nás si pak pozvat už jen na kontrolu. 

Je prý rozdíl mezi revizí a kontrolou. Můžete říct, jaký?

Je pravda, že si tyto pojmy lidé hodně pletou. Revize platí do doby, než se na komíně udělá nějaká změna. Jako je třeba výměna spotřebiče nebo vyvložkování komína. Nutná je také v případě, že by došlo k požáru od sazí. Jinak ale může platit klidně desítky let. Na základě její platnosti je ale nutné dělat každoroční kontroly.