Přestože ministerstvo dopravy na výměnu řidičských dokladů vydaných v letech 1964–1993 stanovilo lhůtu do konce minulého roku, podle statistik je v současné době na Kladensku stále asi tři tisíce lidí, kteří tento krok neučinili a mají tak neplatný řidičský průkaz.

Pokud usednou za volant a budou přistiženi, hrozí jim ve správním řízení pokuta až 2500 korun. Od některých magistrátů nebo obecních úřadů však řidič může za překročení lhůty pro výměnu dostat dokonce penále až 30 tisíc korun. Kladenský magistrát se však rozhodl, že bude benevolentní a sankce udílet nebude.

„V současné době již není možné přesně uvést, kolik lidí si řidičák nevyměnilo, protože se do tohoto počtu zahrnuly také další etapy výměny. Můžeme však říci, že na rozdíl od policie občany za pozdní výměnu pokutovat nebudeme. Domníváme se totiž, že většina z nich už doklad ani k řízení využívat nebude. Pokud si ho přesto ještě někdo bude chtít vyměnit, už bude muset zaplatit správní poplatek. Ten činí asi padesát korun,“ sdělila mluvčí kladenské magistrátu Petra Kučerová.

Podle dopravního inspektorátu i největších obvodních oddělení policie nebyl ještě kontrolován žádný řidič, který by se prokázal neplatným řidičským průkazem.

„Pokud by se tak stalo, záležitost by byla vyřešena pokutou uloženou na místě, případně oznámením události kladenskému magistrátu nebo Městskému úřadu ve Slaném. V každém případě by se jednalo pouze o přestupek, nikoliv trestný čin,“ sdělila mluvčí kladenského policejního ředitelství Michaela Nováková.