Na místě zanechal těžce zraněnou spolujezdkyni a utekl. Měl k tomu pádný důvod. Nevlastní totiž řidičák a v minulosti už kvůli tomu měl oplétačky se zákonem. Přestože verdikt není pravomocný, může být varovným mementem pro všechny, kteří za volant automobilu usednou, aniž by absolvovali autoškolu.

„Počet takto přistižených řidičů neustále přibývá. Myšlenka některých poslanců, že by to mohlo být místo trestného činu kvalifikováno pouze jako přestupek, mi přijde scestná,“ řekla vedoucí kladenského dopravního inspektorátu Jitka Iblová. Podle jejích slov se řízení bez řidičského oprávnění dopouštějí zpravidla nezodpovědní mladíci, někdy pod vlivem alkoholu. „Člověk středního nebo staršího věku uvedený trestný čin spáchá jen výjimečně,“ poznamenala Iblová. Její slova potvrzují některé případy z poslední doby. Zdaleka nejsou všemi, které policisté zaznamenali.

11. května
Policisté z Unhoště na silnici do Svárova zastavili Škodu Felicia ´pilotovanou´ sedmadvacetiletým mužem z Podbořan. Ukázalo se, že nemá řidičák, navíc při orientační zkoušce nadýchal 1,78 promile alkoholu. „Byl zadržen a převezen k odběru krve do kladenské nemocnice a poté umístěn do policejní cely. Kromě řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění je podezřelý i trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky,“ uvedla mluvčí policie Jana Šteinerová.

18. května
Při silniční kontrole v ulici Vitry v Kladně byla policisty v časných ranních hodinách zastavena Škoda Felicia. Za jejím volantem seděl dvaadvacetiletý mladík z Prahy, který není držitelem řidičského oprávnění.

23. května
Hlídka stochovských strážníků zastavila na silnici mezi městskými částmi Honice a Slovanka místního devatenáctiletého mladíka. Ten při kontrole nebyl schopen předložit žádné doklady. Přivolaná hlídka republikových policistů mu při orientační dechové zkoušce naměřila 1,58 promile alkoholu. Kromě toho, že řidičák nevlastní a byl podnapilý, zjistili strážníci, že si automobil Opel vypůjčil bez vědomí jeho majitele.

1. června
Hlídka kladenských strážníků zastavila na křižovatce ulic Pařížská a Jerevanská renault, jehož řidič předtím jevil známky opilosti, kličkoval a najížděl na obrubníky chodníků. Na místo byli přivolán republikoví policisté. Sedmapadesátiletý cizinec za volantem nevlastní v současnosti řidičský průkaz, navíc nadýchal 1,78 promile alkoholu.

Jízda bez řidičáku by mohla být přestupkem
Když se na vedení dopravní policie podívali na výsledky loňské statistiky, téměř se jim orosilo čelo. Vysoko nad všemi čísly totiž panoval údaj o počtu řidičů, které hlídky chytily bez řidičského oprávnění.
„Zadrželi jsme minulý rok přes osmnáct tisíc řidičů bez řidičského průkazu, což je bohužel velmi vysoké číslo,“ potvrdil Deníku šéf dopravní policie Martin Červíček.
Na raketový nárůst řidičů–neřidičů sice policie reagovala zvýšeným počtem hlídek, ale zatím se zdá, že letošní čísla budou velmi podobná.
Jízda bez oprávnění se totiž v Česku pomalu stává národním sportem. Od poloviny roku 2006 platí, že řízení bez řidičského oprávnění je trestným činem, za který hrozí až rok vězení. Jenže takový postih možná dozná změn.
Právě v těchto dnech totiž leží na stole poslanců návrh změny trestního zákona, jenž řízení bez řidičáku opět klasifikuje jako přestupek, za který vězení nehrozí. „Jako ministerstvo dopravy jsme se tomuto návrhu bránili, ale prosadilo ho ministerstvo spravedlnosti,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. „Bude tedy na poslancích, jestli postih za řízení bez řidičského průkazu zmírní či nikoliv,“ dodal.
Pokud by poslanci překvalifikovali řízení bez dokladů na přestupek, vrátili by celou záležitost do stavu před rok 2006. Zatím však není jasné, zda ke zmírnění postihu skutečně dojde.
Proti návrhu se už například postavili bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský a někteří zákonodárci za ČSSD. Liberálnější úpravu naopak hájí několik členů poslaneckého klubu ODS. Jan Klička