Zodpovědnost některých řidičů z Kladenska a Slánska jako by ustrnula na bodě mrazu. Alespoň tak by se dalo vysvětlit, že jedním z nejčastějších prohřešků v místní dopravě je alkohol za volantem. Není snad ani jednoho týdne, kdy by policie nebo strážníci nepřistihli opilého řidiče.

To je pravděpodobně i důvod proč už v letošním roce přišlo o řidičský průkaz 203 řidičů. Jen Centrum správních agend v Kladně evidovalo ke včerejšku už 150 lidí, kteří o svůj doklad přišli. Podle mluvčího kladenského magistrátu Libora Kasíka to přitom vloni za stejné období bylo pouze 65. „Ze zjištění také vyplynulo, že 227 řidičům zbývá jen poslední bod a zhruba stejnému počtu dva nebo tři body,“ uvedl Kasík.

Poslední statistiky Městského úřadu ve Slaném přitom uvádějí, že zde už letos přišlo o řidičské oprávnění 53 lidí, zatím co vloni to bylo jen 31. „Jediný bod už přitom zbývá 22 řidičům,“ sdělil vedoucí odboru dopravy Tomáš Černický.

Mluvčí kladenské policie Jana Dětská Kladenskému deníku sdělila, že policie jen za tento rok zadržela 22 průkazů. Ve většině případů je podle ní za tím právě alkohol za volantem. I z tohoto důvodu se již na přelomu roku kladenská policie rozhodla k razantnímu kroku v podobě nekompromisních kontrol zaměřených právě na řidiče, popíjení alkoholu mladistvými a pátrání po hledaných a pohřešovaných osobách. Jedna z posledních akcí se uskutečnila před dvěma týdny.

Posledního podnapilého řidiče za volantem přistihli tuto neděli. „U křižovatky ulic Vodárenské a Pražské spatřila policejní hlídka osobní vozidlo, kterému nesvítilo přední světlo. Policisté ho začali sledovat a zastavili ho v ulici M. Horákové. Na místě zjistili, že se jednalo o Fiat Brava. Jeho řidiče vyzvali k předložení dokladů. Policistům sdělil, že si je zapomněl. Lustrací bylo zjištěno, že se jednalo o třiadvacetiletého muže z Kladna. Ten sice vlastní řidičské oprávnění, ale kvůli jeho nekoordinovaným pohybům byl vyznán k dechové zkoušce, které se dobrovolně podrobil. Ta ukázala 2,06 promile v jeho dechu,“ popsala Dětská. Kvůli spáchání trestného činu byl tento řidič policisty zadržen.

Kromě Policie České republiky mají s podnapilými řidiči plné ruce práce také strážníci. „Jen v květnu jsme policii předávali sedm řidičů, kteří za volant usedli pod vlivem alkoholu. Nejvyšší hladinu jsme naměřili 2,19. Kuriózní případ jsme řešili předminulou neděli, kdy jsme zadrželi teprve sedmnáctiletého mladíka, jenž řídili podnapilý, naboural a z místa nehody se snažil ujet,“ řekl mluvčí kladenských strážníků Milan Krupka.

Slánští strážníci v květnu zatím přistihli tři opilé řidiče, poslední z nich přitom měl přes dvě promile alkoholu v dechu. „Bohužel je to velmi častý jev i ve Slaném. V minulém měsíci jsme dokonce přistihli muže, kterému bylo při dechové zkoušce naměřeno 3,55 promile alkoholu, což je zatím nejvíce ze všech,“ uvedl velitel Městské policie Slaný Pavel Štěpánek.